W taki nastrój i pogodę nie ma nic lepszego niż kreatywne zajęcia wykorzystujące muzykę! :) Muzyka od zawsze jest nam bliska. Muzyka rozwija nasz zmysł słuchu, pobudza kreatywność i poprawia nastrój.
Zabawy muzyczne są niezwykle lubianym zajęciem w każdym wieku. Wystarczy tylko zobaczyć, w jaki sposób dzieci czy młodzież reaguje w momencie podania im do ręki obojętnie jakiego instrumentu. Naturalną reakcją jest jego wypróbowanie, w jaki sposób się na nim gra i jaki efekt można uzyskać.
A już najbardziej fantastyczną rzeczą jest kiedy dzieci czy uczniowie mogą stworzyć swój własny instrument, a następnie zagrać na nim! Rozwija poczucie sprawczości, kreatywność, sprawność manualną...
Dzisiaj przedstawię Wam kilka przepisów, które sprawdzą się w grupie przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Zapraszam do czytania i dzielenia się! :) Dajcie znać w komentarzu, czy znacie jakieś inne przepisy na instrumenty! :)
BUTELKOFON
Potrzebne materiały:
- 8 szklanych butelek
- 3 drewniane belki/metalowa rama /drewaniana półka
- Sznurek
- Woda
Wykonanie:
Pierwszą rzeczą, którą przygotowujemy, jest rama. Na niej będą wisiały butelki. Dwie drewniane belki o długości ok. 1,5m wkopujemy w odległości ok. 1,5m od siebie. Belki te łączymy trzecią, tworząc coś w rodzaju trzepaka. Na tej poziomej belce wieszamy butelki, pierwszą pustą – jej dźwięk to "do", do następnej butelki nalewamy tyle wody by powieszona wydawała dźwięk "si". Wylewając i wlewając wodę stroimy nasz instrument, uzyskując coraz to niższe dźwięki. Można również spróbować ustawić je na płaskiej powierzchni, jednak dźwięk wtedy nie będzie taki sam jak przy powieszonych butelkach :)
Gramy uderzając pałeczkami (drewienkami) w odpowiednie butelki. Można grać nawet na cztery ręce! Komponować! I na pewno wspaniale się bawić!
Butelkofon wymaga trochę przygotowania i czasu, natomiast efekt zapewniam Was murowany! A już szczególnie kiedy dzieci mogą pomóc Ci w jego przygotowaniu!
GRZECHOTKA
Potrzebne materiały:
- Kubek po jogurcie
- Garść ryżu, fasoli, kaszy manny itp.
- Gumka recepturka
- Bibułka
- Klej do tapet, Naczynie do rozrabiania kleju
Wykonanie:
Garść ryżu wsypujemy do kubeczka po jogurcie. Z arkusza bibułki odrywamy większy kawałek i okrywamy nim otwór kubka. Za pomocą gumki staramy się jak najbardziej napiąć papier. Resztę bibułki drzemy na drobne kawałki, a klej do tapet rozdrabniamy w naczyniu.
Pokrywamy kubek klejem i zamykającą otwór bibułkę. Oklejamy go kawałkami bibułki. Pozostawiamy grzechotkę do wyschnięcia.
Ponadto zanim przystąpicie do uzupełniania kubeczka dzieci mogą pomalować swoje kubeczki po jogurcie lub przyozdobić je według własnego uznania :)
GRZECHOTKA Z ŻARÓWKI
Potrzebne materiały:
* Spalona żarówka
* ½ arkusza gładkiej bibułki
* Klej do tapet
* Naczynie do rozrabiania kleju
Wykonanie:
Drzemy bibułkę na kawałki. Rozrabiamy klej. Pokrywamy klejem żarówkę i oklejamy kawałkami bibułki. Ponownie nakładamy klej i przystępujemy do oklejania następnej warstwy skrawków bibułki. Powtarzamy to kilka razy, aż do wyczerpania zapasu bibułki. Jako ostatnią nakładamy warstwę kleju i pozostawiamy do wyschnięcia na dwa dni. Po upływie tego czasu bierzemy grzechotkę i uderzamy nią energicznie o krawędź stołu, aby żarówka się rozbiła.
Największą atrakcją jest ostatni etap pracy nad grzechotką, gdy wreszcie możemy rozbić żarówkę i po raz pierwszy usłyszeć grzechoczące odłamki szkła wewnątrz instrumentu.
MARAKASY
Potrzebne materiały:
- 2 Puszki po kawie z pokrywką
- Kolorowe kartka z kalendarza
- Klej
- Taśmy ozdobne/ wstążki
- 5-10 ziaren grochu/ koralików
Wykonanie:
Puszkę po kawie oklejamy kolorową kartką z kalendarza. Dobieramy kolorystycznie kawałki taśmy ozdobnej/ wstążki i przyklejamy je do pokrywki. Do puszki wrzucamy suche ziarna grochu albo koraliki i nakładamy pokrywkę. Trzymając w obu rękach po jednej puszce, kołyszemy nimi energicznie w przód i w tył. Ziarenka rytmicznie stukają, a kolorowe wstążki szeleszczą w takt muzyki.
CZYNELE
Potrzebne materiały:
- Listewka dł. 50cm szer. 0,5cm
- Farby plakatowe lub lakier, pędzel
- 4 zakrętki do butelek lub słoików
- 4 kapsle
- Gruby gwóźdź, 4 cienkie gwoździe
- Młotek
- Kawałki wstążek
- Nożyczki
- Pinezka
Wykonanie:
Malujemy listewkę na ulubiony kolor. We wszystkich kapslach i zakrętkach robimy w środku otwory grubym gwoździem. Przed przystąpieniem do wbijania gwoździa podkładamy deseczkę, aby nie uszkodzić blatu stołu. Kapsle i zakrętki można polakierować. Cienkimi gwoździkami przybijamy zakrętki i kapsle parami do listewki. Powinny stykać się na przemian denkami i koronami. Gwoździe wbijamy na tyle głęboko, by mocno tkwiły w listewce, ale kapsle i zakrętki muszą się swobodnie kołysać. Odcinamy kawałki kolorowych wstążek różnej długości mocujemy je pinezką do końca listewki. Pałeczka z czynelami jest gotowa.
KLAWESY/ KASTANIETY
Potrzebne materiały:
- 2 drewniane łyżki
- Arkusz papieru ściernego
- Rzemyk o dł. ok. 20 cm
- Ręczna wiertarka
- Akwarelki, pędzelek
- Lakier bezbarwny
Wykonanie:
Kołatki i kastaniety wykonujemy z dwóch drewnianych łyżek. Z odpiłowanych trzonków robimy klawesy, z okrągłych części kastaniety. Za pomocą obu instrumentów możemy wystukiwać rytm melodii.
Odpiłowane końce trzonków łyżek wygładzamy papierem ściernym. Malujemy trzonki akwarelkami w dowolnie wymyślone wzory. Po wyschnięciu farby spryskujemy bezbarwnym lakierem.
Kiedy lakier dobrze obeschnie, klawesy są gotowe. Uderzając w nie rytmicznie lub pocierając jedną o drugą wydobywamy z nich dźwięki.
Kastaniety robimy z odpiłowanych okrągłych części łyżek. Wygładzamy papierem ściernym miejsce przecięcia. W węższym końcu nawiercamy w każdej części po dwa otwory. Składamy obie części wypukłą stroną na zewnątrz i przewlekamy rzemyk przez otwory. Kastaniety zdobimy dowolnie. Żeby farba się nie rozmazywała spryskujemy instrument lakierem bezbarwnym.
Chcąc grać, wkładamy środkowy palec w rzemienną pętlę do góry i ujmujemy instrument wnętrzem dłoni. Otwierając i zamykając dłoń wybijamy rytm.
JAJKA PLASTIKOWE
Potrzebne materiały:
- plastikowe opakowanie po Kinder Niespodziance
- kaszka manna, kasza, drobny groch, itp.
- farby, pędzle/ kolorowy papier, klej
Wykonanie:
Plastikowe opakowanie można przyozdobić według uznania. Do opakowania wrzucamy kaszkę mannę lub inne wybrane przez nas materiały a następnie zamykamy je. I viola! Jajka plastikowe gotowe :)
Bibliografia:
M. Bartold. Było śpiewająco! „Zuchowe Wieści” 1994, nr 2 (42), s. 11.
U. Barff, I. Burkhardt, J. Maier, Każde dziecko to potrafi, Warszawa 1995, s. 190-191, 192-193.
D. Ruppert. Każde dziecko to potrafi: ze starego – coś nowego. Warszawa. s. 45, 48.
Bibliografia:
M. Bartold. Było śpiewająco! „Zuchowe Wieści” 1994, nr 2 (42), s. 11.
U. Barff, I. Burkhardt, J. Maier, Każde dziecko to potrafi, Warszawa 1995, s. 190-191, 192-193.
D. Ruppert. Każde dziecko to potrafi: ze starego – coś nowego. Warszawa. s. 45, 48.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz