poniedziałek, września 30, 2019

Rewalidacja + przykładowy plan rewalidacji indywidualnej

Dzisiaj kilka słów o zajęciach rewalidacyjnych. W dzisiejszym wpisie dowiecie się przede wszystkim czym tak naprawdę jest rewalidacja, komu przysługują takie zajęcia oraz w jakim wymiarze są one przeprowadzane. 



Rewalidacja - definicja

O rewalidacji można przeczytać poniższą definicję stworzoną przez prekursorkę pedagogiki specjalnej- Marię Grzegorzewską- wybitna pedagog zajmująca się głównie zagadnieniami związanymi z pedagogiką specjalną: 
Ogólnie biorąc zadania pracy rewalidacyjnej obejmują przywracanie zdrowia i umożliwienie rozwoju fizycznego, kompensowanie braków i uszkodzeń, akcję korygowania, usprawniania i dynamizowania, wykształcenie ogólne i zawodowe jednostki, rewalidację psychiczną jednostki i jej uspołecznienia.

 Definicja ta opiera się na trzech filarach:

  1. Kompensacja- zastępowanie uszkodzonych funkcji, innymi możliwościami,
  2. Korekta niesprawnie działających narządów poprzez np. leczenie (np. osoba niedosłysząca będzie nosiła aparat słuchowy),
  3. Usprawnianie - praca nad mocnymi stronami dziecka, wykorzystanie potencjału rozwojowego.
Krótko mówiąc rewalidacja to oddziaływanie wychowawcze, edukacyjne i terapeutyczne, które umożliwi dziecku z niepełnosprawnością wykorzystanie potencjału rozwojowego (psychicznego i fizycznego). Zajęcia te mają za zadanie przystosowanie do funkcjonowania w środowisku społecznym. 

Zajęcia rewalidacyjne- dla kogo? 

O zajęciach rewalidacyjnych zapewne usłyszą rodzice, których dziecko posiada orzeczenie o kształceniu specjalnym. O uczniach ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i pomocy psychologiczno- pedagogicznej wspominałam w poniższych wpisach: 


Czym nie są zajęcia rewalidacyjne? 

Nie należy mylić zajęć rewalidacyjnych z zajęciami specjalistycznymi organizowanych w placówkach oświatowych.

Zajęcia rewalidacyjne - są prowadzone ze względu na posiadanie orzeczenia o kształceniu specjalnym 
[Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 roku w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. 2012 nr 0 poz. 204]

Zajęcia specjalistyczne- są prowadzone w ramach pomocy psychologiczno- pedagogicznej. Przykładami takich zajęć są: zajęcia logopedyczne, zajęcia korekcyjno- kompensacyjne, itp. 
[Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach]

Obie formy zajęć są regulowane przez dwa różne dokumenty prawne i nie są takimi samymi rodzajami zajęć! 

Zajęcia rewalidacyjne- wymiar

Dla uczniów z niepełnosprawnością, którzy uczęszczają do klasy ogólnodostępnej lub integracyjnej powinni mieć zorganizowane 2 godziny (zegarowe) obowiązkowych zajęć na każdym etapie kształcenia. 


Przykładowy program rewalidacji 

Dzielę się z Wami przykładowym planem rewalidacji. Jest on dość ogólnym i uniwersalnym, dlatego wydaje mi się każdy znajdzie coś dla siebie. Należy wziąć pod uwagę fakt, że plan rewalidacyjny tworzy się na podstawie orzeczenia o kształceniu specjalnym, IPET-u, WOPFU (dokumentów, o których mówiłam już wcześniej).

Jest to schemat programu, dlatego pamiętajcie o tym, by dopasować go do Waszego ucznia! 


Mam nadzieję, że post był dla Was przydatny. Dajcie znać w komentarzu Wasze spostrzeżenia na temat zajęć rewalidacyjnych :)

8 komentarzy:

  1. po raz kolejny swietny tekst, mega przydatny, DZIĘKI! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. A można prosić o taki przyklad tylko dla II etapu edukacyjnego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, oczywiście plan ten może odnieść się do II etapu eduykacyjnego. Wystarczy zmienić ewentualne cele (bo one muszą być dopasowane do ucznia) i treści (bo muszą być adekwatne do wiedzy i umiejętności ucznia). Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  3. A można prosić o taki przykład tylko dla II etapu edykacyjnego

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatny artykuł! Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam. Nie widzę tego przykładowego programu proszę o pomoc, gdzie go znajdę

    OdpowiedzUsuń

Copyright © bluefingersbywiola , Blogger