poniedziałek, kwietnia 06, 2020

O autyźmie słów kilka...

Kwiecień znany jest z tego, że nazywany jest miesiącem świadomości autyzmu. 
Z racji tego, że praca z osobami ze spektrum autyzmu jest mi bliska, chce podzielić się z Wami podstawową wiedzą na temat tego zaburzenia. 



FAKTY I MITY NA TEMAT AUTYZMU

FAKT 1. Autyzm to nie choroba a całościowe zaburzenie rozwoju. 

Autyzm to nie choroba a całościowe zaburzenie rozwojowe, umieszczane w zaburzeniach neurorozwojowych. Oznacza to, że zaburzenia występujące u danej osoby będą towarzyszyły jej do końca życia.

Skoro autyzm to nie choroba, jest to równoznaczne z tym, że nie ma na niego lekarstwa. Natomiast wcześnie postawiona diagnoza i rozpoczęta systematyczna terapia pozwala lepiej funkcjonować osobom ze spektrum autyzmu w społeczeństwie.


Fakt 2.  Przyczyny autyzmu 

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe. Nie istnieją żadne naukowe badania, które potwierdzałby hipotezy, że autyzm spowodowany jest szczepionkami, czy relacjami jakie są pomiędzy matką i dzieckiem. Naukowcy wciąż szukają przyczyn autyzmu, są one niejednorodne o podłożu neurologicznym, genetycznym, środowiskowym.


Fakt 3. Autyzm a rutyna 

Wiele osób z autyzmem ceni sobie rutynę i stałość otoczenia. Może im to utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie, ponieważ ludzie i otoczenie są zmienni. Dlatego tak ważna jest wczesna terapia i nauka do adaptowania się do zmian.

Z własnego doświadczenia wiem, że niektóre (nie wszystkie!) osoby ze spektrum autyzmu bardzo źle reagują na jakiekolwiek zmiany, nawet te najmniejsze, typu zmiany w rozkładzie jazdy autobusów. Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na to, że nasze otoczenie jest zmienne, nauczyć i przygotowywać osoby ze spektrum na zmiany (jeśli wiemy, że ta osoba może zareagować w sposób nerwowy). 

Fakt 4. Autyzm a wiek

Autyzm dotyczy osób w różnym wieku. Natomiast najczęściej diagnozowane jest u dzieci. Wynika to z tego, że im wcześniej zdiagnozuje się autyzm, tym wcześniej można rozpocząć terapię, która pozwoli osobie na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Ponadto zarówno osoba ze spektrum autyzmu, jak i jej rodzina może uzyskać potrzebne wsparcie. 


Fakt 5. Autyzm a objawy

Autyzm diagnozuje się na podstawie dwóch klasyfikacji. Jedną z nich jest DMS-V(amerykańska klasyfikacja), a drugą ICD-11 (międzynarodowa klasyfikacja opracowana przez Światową Organizację Zdrowia). 
Analizując obie te klasyfikacje można wyróżnić następujące problemy osób ze spektrum autyzmu:
- problemy społeczne,
- problemy zachowania.


Na powyższym plakacie znajdują się niektóre zaburzenia, które mogą, ale nie muszą wystąpić u osoby ze spektrum autyzmu. 
Pamiętajmy, że każda osoba jest inna i u każdej osoby mogą pojawić różne/inne objawy.

Mam nadzieję,  że post był dla Was przydatny. Zapraszam do komentowania i dzielenia się Waszą wiedzą i doświadczeniem z innymi :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © bluefingersbywiola , Blogger