Wiecie czego najbardziej nie lubiłam w szkole podstawowej? Matematyki... A największy problem miałam z zapamiętaniem tabliczki mnożenia. Do teraz zdarza mi się, że muszę chwilę dłużej pomyśleć przy większych liczbach! Wstyd... ale jest, jak jest :)
Okazuje się, że mój trzecioklasista, podobnie jak ja, gdy byłam w jego wieku, ma trudność z zapamiętaniem tabliczki mnożenia. Próbujemy wszystkiego, a aktualnie pracujemy z Kartami Grabowskiego.
Karty Grabowskiego to tak naprawdę trzy rodzaje kart:
- tabliczka mnożenia,
- dodawanie i odejmowanie,
- gry logiczne.
Karty te zostały zaprojektowane przez matematyka, Andrzeja Grabowskiego jakieś 30 lat temu. Nie są, więc czymś zupełnie nowym na rynku pomocy edukacyjnych.
Podczas terapii pedagogicznej, rewalidacji głównie wykorzystuję karty pozwalające na doskonalenie tabliczki mnożenia i o tych kartach Wam co, nieco napiszę.
Karty Grabowskiego do nauki tabliczki mnożenia to zbiór kart wyglądem przypominające tradycyjne karty do gry. Jednak w miejscu liczb i figur znajduje się tabliczka mnożenia w zakresie do 100, w kolorze czarnym oraz wyniki w kolorze czerwonym.
Ponadto warto zauważyć, że na każdej karcie przedstawione jest graficzny obraz działania w postaci małych kwadratów.
Karty Grabowskiego można wykorzystać na wiele sposobów! A co najważniejsze służą one do nauki matematyki poprzez zabawę.
Warto też wspomnieć, że karty świetnie sprawdzą się do nauki i zabawy w domu, jak i w szkole.
Pomysły na zabawy z Kartami Grabowskiego
1. Biegana tabliczka mnożenia
Do zabawy potrzebne są dwa opakowania kart (można pracować też na jednej talii). Uczestników dzielimy na dwie drużyny. Każda drużyna ma dwa stoły. Na jednym stole poukładane są czerwone karty z wynikami ,a drugim stole działania, czyli karty koloru czarnego. Uczestnicy zabawy ustawiają się w dwóch rzędach. Na sygnał prowadzącego, uczestnicy po kolei dobiegają do stołów, zabierając po 1 karcie ze stołu działania i po 1 karcie ze stołu rozwiązanie. Za każde poprawne działanie drużyna otrzymuje 1 punkt. Wygrywa ta grupa, która zbierze najwięcej punktów, czyli poprawnych działań.
2. Tabliczkowa wojna
Na stole rozkładamy karty czerwone z wynikami. Każdy z graczy otrzymuje po 5 kart z talii działań (czarnej). Gracze po kolei układają działania. Za każde poprawne działanie otrzymują punkt. Wygrywa ta osoba, która ma najwięcej par poprawnych działań.
3. Poszukiwacze działań
Na stole rozłożone są karty z czarnej talii (działań). Każdy z graczy zabiera jedną kartę z talii czerwonej. Zwracając uwagę na graficzne ilustracje działań na każdej talii próbuje odnaleźć działanie do wyniku. Wygrywa ta osoba, która zbierze najwięcej działań.
Zabawę można również przeprowadzić na czas. Wygrywa ta osoba, która w 3 minuty zbierze najwięcej działań.
4. Łapka na muchy
Na dywanie rozłóż talie kart czerwonych. W ręce uczestnika podaj łapkę na muchy. Pokazuj mu działanie. Zadaniem uczestnika jest uderzenie łapką na muchy odpowiedni wynik.
Świetne ćwiczenie w terapii ręki :)
5. Tabliczkowe memory
Rozłóż na stole/ dywanie karty działania i wyniki. Wybierz te działania, które chcesz z dzieckiem poćwiczyć. Odwróć karty. Zadaniem dziecka jest odnalezienie par - działanie i wynik na zasadzie memory.
Oto kilka moich propozycji na zabawy z Kartami Grabowskiego. Jest ich zdecydowanie więcej! Karty są na tyle uniwersalne, że można je wykorzystać dowolnie, w szkole, w domu, indywidualnie i w pracy grupowej.
Jakie są Twoje propozycje na wykorzystanie tych kart? Inspirujmy się wzajemnie :)
Karty Grabowskiego zdecydowanie polecają się Waszej uwadze :) Możesz je zakupić tutaj: KARTY GRABOWSKIEGO.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz