poniedziałek, grudnia 05, 2022

Dlaczego współpraca się opłaca? - przykładowy scenariusz zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne

Zapraszam Was po kolejną inspirację na zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno- społeczne. 

Wszystkie poprzednie scenariusze możesz zobaczyć TUTAJ


Temat: Dlaczego współpraca się opłaca?

Cele operacyjne:

a) wspólne określenie pojęcia współpracy
b) przećwiczenie z grupą umiejętnego współpracowania
c) zmniejszenie dystansu między uczestnikami

Przebieg zajęć:

a)Część wstępna - 10 minut

-  Powitanie

- Rundka:„Dzisiejszego dnia najbardziej…” głos ma ten komu zostanie przekazane „słoneczko” po wypowiedzeniu się przekazujemy słoneczko kolejnej osobie
Środki pomocnicze: słoneczko-maskotka

- Przypomnienie ustalonego kontraktu

- Prezentacja celów warsztatów i „burza mózgów” na temat hasła: współpraca

b)Część właściwa - 30 minut


Zabawa 1. Zmienna pogoda

Uczestnicy siadają w kręgu jeden za drugim (mając przed sobą plecy sąsiada). Prowadzący zaczyna ćwiczenie mówiąc o pogodzie wyrażając to w odpowiedni sposób dotykając pleców osoby znajdującej się przed nią, np. „Wieje lekki wiatr" — delikatni i powoli głaszczę plecy partnera ; „Pada deszcz" – łagodne opukiwanie pleców partnera opuszkami palców, itp. Reszta grupy naśladuje ruchy prowadzącego. „Historyjkę" układa prowadzący, pozwalając im w pewnym momencie na dokończenie historyjki tak by każdy uczestnik wypowiedział jakieś zdanie, odzwierciedlając je na plecach partnera podczas gdy reszta grupy go naśladuje.


Zabawa 2. Siad grupowy

Uczestnicy stoją w kole jeden za drugim, prawie dotykając się ciałami. Obejmują partnera w talii (kolana i stopy powinny stykać się). Na znak wszyscy powoli siadają opierając się o kolana osoby za sobą. Następnie wszyscy wstają i siadają w jednym momencie. Ponowienie zabawy z odwróconym kierunkiem koła. Po zabawie podejmujemy rozmowę na temat przebiegu wykonywanego zadania. Czy poprzez wspólne działania było to prostsze do wykonania?


Zabawa 3. Zaskakujące maszyny

Dzielimy grupę na 3osobowe zespoły. Każdy z nich, mając do dyspozycji tylko siebie, ma zbudować maszynę. Zespoły demonstrują ich działanie, a pozostałe osoby odgadują jaka to maszyna (np.. maszyna do rozśmieszania, do uczenia, pociąg).

Po zakończeniu omówienie z grupą stopnia łatwości zadania, czy woleliby wykonywać je samodzielnie czy jednak w grupach, itp.


Zabawa 4. Opowieści malowane

Dzieci rozsiadają się po całej sali. Każdy z nich ma za zadanie zobrazować na kartce papieru jakąś scenkę. Technika jest dowolna, może to być szkic, może to być wydzieranka, wyklejanka - każdy pomysł jest dobry. Na namalowanie mają 20min. Nauczyciel szykuje arkusze szarego papieru łącząc je ze sobą przy pomocy taśmy. Następnie dopiero gdy stworzą swoje dzieła prosimy dzieci aby każde (w jakiej chcą kolejności) podeszło do położonego na środku sali szarego papieru położyła na nim swój obrazek i opowiedziała krótko o scenie. Kolejna osoba musi dokończyć historie osoby poprzedniej używając swojego obrazka i tak każda kolejna osoba tworząc w ten sposób jedna historie.

Na koniec nauczyciel przykleja obrazki do papieru i wiesza obraz na ścianie. Podejmujemy dyskusje z dziećmi na temat zadania-czy podobało im się i co najbardziej.

Środki pomocnicze: Blok papierów kolorowych, blok rysunkowy, 4 arkusze szarego papieru, gazety, włóczki, guziki, wstążki, plastelina, kredki, mazaki, ołówki, farby, kubeczki na wodę, pędzle, wycinanki, klej, bibuła, taśma itd.

Zabawa 5. Kocykowe szaleństwo

Kładziemy na ziemi koc. Prosimy uczestników zabawy aby na nim stanęli. Zadaniem uczestników jest przewrócić koc na drugą stronę, oczywiście nie mogąc z niego zejść. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza przewróci koc na drugą stronę. Po zabawie rozpoczynamy krótką rozmowę, na temat tego jak wyglądała praca nad tym zadaniem. Jakie to dla nich było.

Środki pomocnicze: koc

c) Część końcowa - 5 minut

-Dyskusja grupy : temat współpraca w kontekście dzisiejszych zajęć. Czy uważają że warto współpracować w świetle wykonywanych zadań.
- Podsumowanie zajęć przez prowadzącego

 

Która zabawa spodobała Wam się najbardziej? 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © bluefingersbywiola , Blogger