czwartek, kwietnia 27, 2023

Podsumowanie zajęć- przykładowy scenariusz zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne

Wiele przykładowych scenariuszy zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne już pojawiło się na blogu, zarówno integrujących grupę, jak i w temacie emocji, rozwiązywania konfliktu, komunikacji i współpracy. W prezentowanym scenariuszu znajdują się inspiracje do tego, w jaki sposób można zakończyć pracę z grupą. Zabaw jest wiele, możesz dowolnie wybierać te, które Ci się spodobają :). 

Jeśli podobają Ci się pomysły to napisz komentarz lub bądź aktywna/y w moich mediach społóecznościowych. 


Temat: Podsumowujemy nasze osiągnięcia.

Cele operacyjne: 

a)    Omówienie osiągnięć, dalszych celów członków grupy

b)   Przedyskutowanie sukcesu grupy jako całości

c)   Utrwalenie więzi grupowych

Przebieg zajęć:

a) Część wstępna 

-Powitanie:

Dzieci chodzą swobodnie po sali, wykonują kolejno gesty powitalne, które wskazuje prowadzący zajęcia. Dzieci dotykają kolejno wymieniane części ciała zgodnie z komendą: ręka wita rękę, lewa noga wita prawą nogę, ucho wita ucho, plecy witaj plecy, łokieć wita łokieć , itp.

Źródło:  Grudziewska E. (red.), Socjoterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą. Programy zajęć.,wyd. Difin, Warszawa, 2015, s. 73

-rundka -  Prosimy o dokończenie zdania: „Zajęcia w grupie sprawiły, że  jestem ...” Zadaniem dzieci jest podanie przymiotnika oraz wyjaśnienie dlaczego właśnie taki przymiotnik opisuje je w danym momencie
-poinformowanie uczestników, że zajęcia mają charakter podsumowujący dotychczasowe spotkania

b) Część właściwa

Zabawa 1 -  Przyklejanie orderów 

Prowadzący przykleja na tablicy planszę z symbolicznie zilustrowanymi zabawami  występującymi dotychczas na zajęciach. Rozdaje dzieciom papierowe ordery. Ich             zadaniem jest podejść to tablicy i przykleić order na planszy przy zabawie, która podobała mu się najbardziej w toku zajęć. Na koniec prowadzący wraz z dziećmi liczy, która zabawa zebrała najwięcej orderów i omawia z uczestnikami jej przebieg oraz w jaki sposób wpłynęła ona na ich zachowanie 

Środki pomocnicze: papierowe ordery 

Zabawa 2- Zabawa na życzenie

 Uczestnicy wybierają jedną zabawę z planszy. Jeśli jest to inna zabawa, niż ta która zebrała najwięcej orderów, prowadzący po jej zakończeniu, omawia ją z uczestnikami.

Zabawa 3 - Pozytywne  informacje  zwrotne. 

Uczestnicy  przyczepiają  sobie  do pleców kartki. Chodzą po sali i piszą po jednym pozytywnym zdaniu na każdej kartce. Każdy w rundce odczytuje treść swojej kartki dzieli się wrażeniami z grupą. 

Środki pomocnicze: pisaki, karteczki samoprzylepne

Źródło: Sawicka K. ( red.), Socjoterapia, wyd. Kompendium, Warszawa, 2010.

 Zabawa 4 – Plakat  „ Nasza grupa”

Prowadzący informuje członków grupy, że ich zadaniem będzie stworzenie „wspólnego zdjęcia”. Członkowie grupy po kolei podchodzą do kartki papieru i rysują jednego dowolnego członka grupy. Warunkiem jest narysowanie wszystkich uczestników siedzących w okręgu. W trakcie rysowania, pozostali uczestnicy mają za zadanie odgadnąć, czyja podobizna znajduje się na plakacie. Na koniec zabawy, prowadzący wiesza plakat w widocznym miejscu.
 
Środki pomocnicze: duży arkusz papieru, kolorowe markery, kredki

Zabawa 5. Zamknięte kręgi 

Prowadzący zadaje pytania w celu oceny i zakończenia zajęć poszczególnych jego członków:
 -  co dała im grupa 
 -  o czym będą myśleć wracając po zajęciach do domu
 -  jakie zadania członkowie chcieli by wykonać po zajęciach
 -  czy poznali w grupie nowych przyjaciół.

c) część końcowa

 - prowadzący nawiązuje rozmowę z grupą dotyczącą wspólnych osiągnięć jej członków, grupa wyraża swoją opinię i podsumowuje własny sukces

 - rundka, „Zaczarowana piłka” Członkowie grupy kolejno rysują lub piszą coś miłego na piłce i przekazują ją następnej osobie w kręgu.

Środki pomocnicze: marker, gładka i miękka piłka

-  Pożegnanie: 
Każdy idzie do wybranego miejsca w sali i zamyka oczy, aby mógł wyobrazić sobie, że sam (około 2 min). Następnie wszyscy idą w kole, trzymając się za ręce. W pewnym momencie przerywamy koło i spiralą prowadzimy grupę ku środkowi koła. Koło zamienia  się w coraz ciaśniejszą spiralę. Zatrzymujemy się, gdy wszyscy są bardzo blisko siebie próbujemy odczuć, że wszyscy jesteśmy jedną grupą (około 2 min). Spiralę rozwijamy zmieniając ponownie w koło. Po raz ostatni patrzymy na siebie, każdy na każdego. Opuszczamy ręce i odwracamy się tyłem do środka koła - odchodzimy.

Źródło:  Sawicka K. ( red.), Socjoterapia, wyd. Kompendium,Warszawa, 2010.


Jak podoba Ci się przebieg takiego podsumowania zajęć? 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © bluefingersbywiola , Blogger