niedziela, października 01, 2023

Jak pomóc dziecku oswoić lęk w pracy edukacyjnej i terapeutycznej?

W sobotę wzięłam udział w konferencji organizowanej przez CTM Centrum Terapii o temacie Rodzice i dzieci w obliczu epidemii lęku. Bardzo wiele słów we mnie rezonuje do tej pory. Lęku nie da się pozbyć, jest podstawową emocją, której nie schowamy, nie ukryjemy, ale możemy nauczyć się z nią żyć. Coraz więcej dzieci zmaga się z lękiem. Składa się na to wiele czynników takich jak sytuacje społeczno- gospodarcze (dzieci są świadkiem różnych wydarzeń, które nie zawsze są odpowiednie dla ich uszu, a co może zmagać lęk i niepokój), przekazywanie lęków w rodzinie, nadopiekuńczość rodziców, itd. 

W jaki sposób możemy pomóc dzieciom oswoić lęk w pracy edukacyjnej i terapeutycznej?



1. Stwórz bezpieczne  i wspierające środowisko na zajęciach
Słuchaj, bądź uważny, pokaż dziecku, że może liczyć na Twoją pomoc, zadbaj o odpowiednie miejsce zajęć, atmosferę, która sprawi, że dziecko poczuje się komfortowo i zrelaksowane.

2. Nawiąż relację
Zbuduj relację oparta na zaufaniu i empatii.

3. Wykorzystaj kreatywne techniki terapeutyczne
Włączanie gier, rysunków, zabaw lub muzyki może pomóc dzieciom wyrazić swoje uczucia i myśli w sposób przyjemny. Zastosowanie różnych kreatywnych technik może ułatwić dzieciom poradzenie sobie z lękiem.

4. Uczyń zajęcia zabawne i interesujące
Stwórz różnorodne i atrakcyjne zadania, które będą angażować dzieci w zajęcia Możesz używać zabawek, planszowych gier, dramy. Dzieci będą bardziej chętne do uczestnictwa w zajęciach, jeśli będzie ona dla nich zabawnym doświadczeniem.

5. Skup się na wzmocnieniu pozytywnych zachowań 
Wyróżnij i pochwal ich za każdą próbę, nawet najmniejszą w pokonanie lęku, stopniuj trudność zadań. To pomoże dzieciom zbudować pewność siebie, sprawczość i wiarę we własne umiejętności.

6. Zapewnij wsparcie rodzicom
Włącz rodziców do procesu oswajania lęku, zachęcając ich do aktywnego udziału na zajęciach. Nauczenie rodziców, jak wspierać dziecko w radzeniu sobie z lękiem w codziennym życiu, jest równie ważne jak zajęcia prowadzona przez Ciebie.

7. Użyj technik relaksacyjnych
Naucz dzieci technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, wizualizacja, progresywna relaksacja mięśni. Mogą one być pomocne w opanowaniu lęku. Ćwicz te techniki na zajęciach, a potem zachęć dzieci, aby je stosowały samodzielnie w sytuacjach wywołujących lęk.


Pamiętaj, że proces oswojenia lęku u dzieci może być czasochłonny i wymagać cierpliwości. Ważne jest, aby być wsparciem dla dzieci i pomóc im w rozwijaniu zdolności radzenia sobie z lękiem w zdrowy i konstruktywny sposób.
Wsparciem w pracy terapeutycznej może być książka z ćwiczeniami Moje niepokoje. Jak radzić sobie z lękiem i stresem wykorzystując techniki uważności Amy Nasamran i Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego dla dzieci. 



Polecana literatura z ćwiczeniami na zajęcia

Moje niepokoje. Jak radzić sobie z lękiem i stresem wykorzystując techniki uważności to zestaw ćwiczeń dla dzieci w wieku 8-12 lat, który pomaga zrozumieć i zarządzać swoimi niepokojami.  Ta książka oferuje 55 różnych ćwiczeń opartych na technikach uważności, które pomagają dzieciom zrelaksować się, odprężyć i znaleźć spokój w sytuacjach stresujących.




Bardzo cenię sobie serię książek z tego wydawnictwa z ćwiczeniami, dlatego, że jest to gotowe narzędzie do pracy na indywidualnych konsultacjach z uczniami, na zajęciach rewalidacyjnych. Jest to też książka, którą warto polecić rodzicom do pracy z dzieckiem w domu. Książki z tej serii są wyjątkowe ze względu na sposób, w jaki autor przedstawia ćwiczenia. Najczęściej jest to opis, przedstawienie zagadnienia, a następnie zadanie do wykonania. Książka jest napisana w sposób przystępny i zrozumiały dla dzieci, co czyni ją łatwą do odczytania i zastosowania. Ponadto, ćwiczenia są interaktywne i angażujące, co z pewnością przyciąga uwagę i zainteresowanie dzieci.




Tematyka ćwiczeń związana jest z: 
  • mocnymi stronami dziecka,
  • zrozumieniem czym jest lęk i stres,
  • pokazanie różnych technik radzenia sobie z nimi,
  • przedstawienie uważności,
  • pokazanie w praktyce, jak rozpoznawać niepokojące myśli i jak sobie z nimi radzić,
  • wsparciem dziecka, dodaniu mu odwagi i pewności siebie. 



Ta książka z pewnością wesprze dziecko w pokonaniu lęków, pracy nad nimi i ich oswajaniu. Pomogą skupić się na sobie i swoich emocjach. Wyposaży dziecko w techniki i narzędzia panowania nad lękiem. Pomoże w obserwowaniu swojego ciała, myśli, działań. Polecam nauczycielom, szkolnym specjalistom i rodzicom!


Podstawowe informacje
Tytuł: Moje niepokoje. Jak radzić sobie z lękiem i stresem wykorzystując techniki uważności
Autorka: Amy Nasamran
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Wiek: 8-12 lat
Cena okładkowa: 49,90zł 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © bluefingersbywiola , Blogger