wtorek, kwietnia 14, 2020

Narzędzia, programy i aplikacje do pracy zdalnej


Już od ponad miesiąca nauczamy online. Szukamy nowych rozwiązań w nauczaniu. Tworzymy swoje pomoce, karty pracy, nagrywamy filmiki edukacyjne. 


Postanowiłam zebrać narzędzia, programy i aplikacje, które ułatwią nam, nauczycielom zorganizować zajęcia edukacyjne, oraz rodzicom znaleźć odpowiednie gry i aplikacje wspomagające proces uczenia się dzieci. 
Wiele z nich prawdopodobnie już znacie, ale warto je mieć gdzieś w jednym miejscu. Dajcie znać w komentarzach, z czego korzystacie i co Wam się najlepiej sprawdza podczas zdalnej nauki. 

Podzieliłam je na kategorie, aby łatwiej było się odnaleźć w tej dżungli :) 

Jeszcze zanim rozpocznę, pragnę Was zaprosić na mojego FACEBOOK oraz YouTube , gdzie będziecie mogli śledzić na bieżąco, to co się dzieje u mnie na blogu :) Zachęcam do subskrypcji i kciuków w górę :)

Gotowi? Zaczynamy! 



Narzędzia wspomagające współpracę online

1. Wirtualne dyski, czyli praca w chmurze:
- można udostępniać pliki, zdjęcia z różnych urządzeń

a) Google Drive - najczęściej wybierany program, posiada 15 GB bez opłat. Dzięki niemu oprócz udostępniania plików, istnieje funkcja tworzenia i edytowania dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji multimedialnych i kwestionariuszy ankiet. 

b) Dropbox- posiada 2 GB bez opłat. Działa podobnie jak Google Drive, jednak posiada zdecydowanie mniej funkcji w wersji podstawowej. 

c) One Drive - właścicielem jest Microsoft. Identyczne funkcje, jak przedstawione już chmury online. Posiada 5 GB bez opłat. One Drive oferuje wsparcie dla wszelkich plików dokumentowych wspieranych przez pakiet MS Office. 

d) Amazon Cloud Drive/ Prime Photos- Firma Amazon ma w swojej ofercie dwie usługi przechowywania w chmurze. Prme Photos, gdzie można udostępniać i przechowywać zdjęcia (płatne) oraz Amazon Cloud Drive do przechowywania plików (5 GB bez opłat). 

e) iCloud- dla osób pracujących na urządzeniach Apple. Posiada 5 GB bez opłat. 

f) Box - działa podobnie jak OneDrive czy Google Drive. Posiada 10 GB bez opłat. 

g) i wiele innych, np. huBic, OpenDrive, Mega... 

2. Webinary- jest nowoczesną formą kształcenia zdalnego. Krótko mówiąc jest to wykład, seminarium, lekcja online. Zalety takiej formy nauczania online to:

  • nagrywanie transmisji i wielokrotne jej odtwarzanie,
  • czat z uczestnikami spotkania,
  • wirtualna tablica, na której możemy pisać różne informacje dla słuchaczy,
  • współdzielenie ekranu swojego komputera ze słuchaczami,
  • ankietowanie i głosowanie,
  • dodawanie i omawianie prezentacji multimedialnych oraz filmów,
  • jednoczesne łączenie się z wieloma osobami przebywającymi w różnych miejscach.
Do prowadzenia webinarów można użyć następujących programów: 

a) Microsoft Teams - dodatek do Office 365. Dla nauczycieli i uczniów urządzenie jest darmowe. Można prowadzić wideokonferencje oraz indywidualne konsultacje. Narzędzie to służy również do tworzenia wirtualnych klas. 

b) Facebook - darmowe narzędzie o nieograniczonym zasięgu. Można nagrać webinar i udostępnić go na grupie prywatnej (np. Twojej klasy), jak i publicznie. 

c) YouTube- posiadając konto Google, mamy darmowy dostęp również do YouTube. Mozna na nim wysyłać filmiki edukacyjne, nagrane przez Was (udostępnić je jako publiczne lub prywatne),  a także nagrywać na żywo. 

d) Click Meeting - bardzo popularna platforma do tworzenia webinarów. Możliwe jest pokazywanie prezentacji, czatowanie z uczestnikami. Używając tego narzędzia generujemy link dla uczestników. Narzędzie to można wypróbować za darmo przez 30 dni. 

e) GoToMeeting - platforma do telekonferencji i narzędzie do organizacji spotkań online. Dla nauczycieli przez 3 miesiące za darmo. 

f) Zoom- narzędzie do umożliwiające widekonferencje, webinary, chat i telefon. 

g) WebEx - kolejne narzędzie do wideokonferencji.

3. Tworzenie wirtualnych klas

 a) ClassDojo - jest to aplikacja do tworzenia wirtualnej klasy, można na niej zaprosić nauczycieli, uczniów i rodziców. Można udostępniać zdjęcia, prezentacje, zadania, filmy, ogłoszenia i wiadomości. 

b) Akademia Khana - to narzędzie online i aplikacja mobilna do rozwiązywania zadań z różnych przedmiotów. Nauczyciel może w łatwy i szybki sposób śledzić postępy uczniów. Akademia Khana słynie również z ciekawych filmików na YouTube. 

c) SeeSaw - narzędzie online, dzięki któremu można stworzyć wirtualną klasę. Nauczyciel może tworzyć zadania i śledzić pracę uczniów, a także przechowywać ich projekty. 

d) Universality - jest to polskie narzędzie do tworzenia klas lub grup uczniów. Ułatwia on komunikację z uczniami, umożliwia wysyłanie zadań. Dostępne za darmo dla nauczycieli i uczniów. 

e) edmodo - tworzenie wirtualnych klas, dzielenie się z uczniami materiałami, komunikacja z uczniami i rodzicami. 

f) Edupuzzle - tworzenie wirtualnych klas i komunikowanie się z uczniami,  praca zdalna wokół treści wideo (można dołączać filmy z YouTube, TED ), narzędzie do tworzenia własnych zadań, pytań do wideo. 
https://edpuzzle.com/

g) Eduelo - platforma edukacyjna, w której można śledzić postępy uczniów. Znajdują się tam liczne materiały do wykorzystania w czasie lekcji. 
https://www.eduelo.pl/

4. Ustalanie terminów spotkań

a) Doodle - służy do ustalania terminów spotkań dla całej społeczności. Dzięki temu narzędziu w łatwy sposób możesz ustalić wolne terminy dla wszystkich zainteresowanych :)

5. Projekty edukacyjne

a) Asana- narzędzie do zarządzania projektami. 

b) ClickUp - narzędzie do zarządzania zadaniami, czasem i procesem edukacyjnym. 

Komunikacja z uczniami i rodzicami

1. Dzienniki elektroniczne są chyba wszystkim znane:

a) Librus Synergia

b) Vulcan

c) EduDziennik

d) i inne...

2. Inne narzędzia do komunikowania się oprócz wirtualnych klas i programów do widekonferencji:

- Google Hangouts Meet, 
- Facebook (Messanger)
- Skype
- Whatsapp

Narzędzia offline 

1. CamScanner- przydatna aplikacja do konwertowania zdjęć do formatu PDF.

2. Tłumacz Google- tutaj chyba nie muszę nikomu przedstawiać Tłumacza Googla. Głównie służy do tłumaczeń tekstu w różnych językach. Możliwość korzystania online i offline. 

Aplikacje/ narzędzia usprawniające pracę nauczyciela 

1. genial.ly - jest to aplikacja do tworzenia prezentacji online, graficznych map myśli, prezentacji video, e-plakatów, dokumentów, gier online. Jest darmowa. 

2. quizly- aplikacja, w której znajdziesz quizy. Mogą wspierać proces uczenia, lub służyć jako powtórkę lub jako przerywnik w lekcji :)

3. Kahoot - kolejna aplikacja, dzięki której stworzysz swoje quizy. 

4. Quizlet - aplikacja do tworzenia i udostępniania quizów. 

5. BrainPop - narzędzie dla nauczycieli, w którym mogą również tworzyć wirtualne klasy, oprócz tego pomaga w tworzeniu lekcji. Możesz stworzyć wideo, quiz, karty pracy, notatki, mapę myśli, gry. W wersji angielskiej, myślę, że jest to świetne narzędzie dla nauczycieli języka angielskiego. 

6. Padlet - jest to aplikacja do tworzenia wirtualnej  tablicy, na której możesz udostępniać dokumenty, strony, filmy, itp. Aplikacja ta pomaga porządkować i grupować tematycznie. 

7. EduFlow- narzędzie do tworzenia kursów internetowych. 
https://www.eduflow.com/

8. learning apps - platforma do tworzenia i udostępniania gier edukacyjnych. 
https://learningapps.org/

9. wordwall- platforma, która umożliwia tworzenie interaktywnych ćwiczeń, oraz do wydruku. 


Narzędzia wspierające proces dydaktyczny i wychowawczy

1. Praca z kamerą- wielu z Was za pewne korzysta z nagrywanych przez siebie filmików. I pewnie wielu z Was miało dylemat jaki program wybrać do edytowania. Zaproponuje Wam kilka propozycji. 

a) Windows Movie Maker - najprostszy program do edytowania filmików jaki znam. Posiada podstawowe funkcje. Do pobrania tutaj: Windows Movie Maker . 

b) Wondershare Filmora- mój ulubiony program do edytowania wideo.  Jest płatny (miesięczny okres próbny za darmo), ale jeśli chcesz zrobić naprawdę profesjonalne wideo z łatwą obsługą programu, ten program jest dla Ciebie. 
Do pobrania tutaj: Wondershare Filmora

c) DaVinci Resolve - narzędzie do edytowania wideo w wersji darmowej (nieco okrojonej niż wersja płatna). Do pobrania tutaj: DaVinci Resolve

d) Lightworks - dość zaawansowane narzędzie do edytowania wideo, w wersji darmowej nieco okrojone. Darmowa subskrypcja na rok.  Do pobrania tutaj: Lightworks . 

2. Program do tworzenia różnych treści

a) Canva - moje ulubione narzędzie do tworzenia plakatów, wpisów, grafik, prezentacji, filmów, kart pracy, odznak, medali, planów, itp. Program ten w wersji darmowej jest dość bogaty w różne obrazki i elementy. Oprócz tego można dodawać swoje zdjęcia i grafiki. Program jest po prostu cudowny. 

3. E- podręcznik- również zapewne znany w kręgach nauczycielskich, rekomendowany przez MEN. 

Aplikacje online dla uczniów
rozwijające zainteresowania
(do pobrania np. w Sklep Play)

I.  Aplikacje konstruktywne/ kreatywne

1. Aplikacje muzyczne umożliwiające m.in. granie na instrumentach:

- garage band
- baby's musical hands
- kapu bloom tunes
- duckie dech homemade orchestra
- toca band
- melody jams
- toca dance
- loopimal

2. Aplikacje do rysowania: 

- sketchbook
- adobe illustrator draw
- infinite painter
- artflow

3. Aplikacje do projektowania: 

- dulux visualizer PL
- planner 5 D
- home design 3 D
- room creator interior design

II. Aplikacje instruktażowe

1. Nauka języków obcych:

-duolingo 
- busuu
- supermemo
- hello talk learn
- memrise
- audible rocket language
- fiszkoteka 

2. Ortografia:

- ortografia dla dzieci
- polska ortografia
- ortomistrz free
- alfabet dla dzieci
- witaj szkoło- litery

3. Matematyka: 

- photomath - działa podobnie jak kalkulator, 
- TimesTable
- Uczę się matematyki
- dice
- Math for kids
- Fast Math for kids, 
- Time Telling

III. Aplikacje manipulacyjne

1. Aplikacje przyrodnicze: 
- przyroda dla dzieci
- bardzo głodna gąsienica
- plants
- this is my body
- habitat
- dumb ways to die

2. Muzyka: 
- homemade orchestra

3. Inne:
- Fiete

Aplikacje online dla uczniów
rozwijające zainteresowania
(online)

1. Matzoo - strona do nauki matematyki dla klas 0- 8. 

2. Pisupisu - strona do nauki języka polskiego, ortografii, nauka pisania na komputerze, nauka czytania. 

3. Ortografka - strona do nauki ortografii, gry, dyktanda, testy ortograficzne. 

4. Zyraffa - strona, na której można znaleźć gry edukacyjne, konkursy dla dzieci, krzyżówki, itp. Dla przedszkolaków i uczniów. 

Informatyka (programowanie, kodowanie):

1. Code.org - kursy do nauki programowania i informatyki. 

2. blockly - gra do ćwiczenia kodowania. 

3. Scratch - strona internetowa do tworzenia animacji, gier, historii.  

Biblioteka online
Kultura audiowizualna

1. wolne lektury - e-booki  i audiobooki za darmo.

2. Polona -  cyfrowa Biblioteka Narodowa

3. Ninateka- teatr, kino, galeria sztuki, sala koncertowa, krótko mówiąc zbiory audiowizualne. 

Generatory kart pracy

1. Superkid - strona internetowa, na której można znaleźć już gotowe karty pracy, ale również skorzystać z generatorów kart pracy. 
https://www.superkid.pl/

2. Generator Kart Pracy Nasz Elemenetarz
https://naszelementarz.men.gov.pl/generator/

3. Generator Kart Pracy - uczę.pl - dla zalogowanych użytkowników. 
https://ucze.pl/centrum-pomocy/instrukcja-karty-pracy/

4. Generator Kart Pracy ORE
https://www.ore.edu.pl/2015/05/generator-kart-pracy/

5. wczesnoszkolni.pl - strona na której znajdują się gotowe karty pracy, jak i również generatory kart pracy.
https://wczesnoszkolni.pl/


Uff! Trochę tego jest, mam nadzieję, że odnajdziecie się w tym bałaganie. Gdy tylko znajdę coś nowego, od razu Wam to tutaj wrzucę :) 
Dajcie znać, czy wpis jest przydatny! :)

5 komentarzy:

  1. Ja jeszcze używałam wordwall.net
    Tworząc swoje zadania,również ma się wgląd w wyniki. Jeśli ktoś posiada konto Office365 polecam również aplikacje Forms i OneNote.

    OdpowiedzUsuń
  2. My tak samo pracujemy, zupełnie inne warunki rzeczywiście i poza aplikacjami trzeba przede wszystkim mieć stabilne łącze. Tak aby podczas prowadzenia lekcji nie zrywało połączenia, prędkość połączenia była odpowiednia. Ja zaufałam dostawcy https://fiberlink.pl/ i mogę szczerze polecić ich usługi. Jeszcze się nie zawiodłam.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © bluefingersbywiola , Blogger