Chcecie poznać ciekawą pomoc na zajęcia dydaktyczne, rewalidacji, terapii pedagogicznej lub po prostu do ciekawego spędzania czasu z dziećmi?
"Gra słów" to gra wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia. I powiem Wam w tajemnicy! Jest genialna! Już śpieszę z wyjaśnieniami!
1. Gra jest uniwersalna, można w nią grać na różne sposoby (nie tylko te podane w instrukcji, pomysły poniżej).
2. Gra rozwija:
- kreatywne myślenie,
- współpracę (nie ma tutaj typowej rywalizacji),
- percepcję wzrokową,
- pamięć,
- logiczne i abstrakcyjne myślenie,
- słownictwo!,
- układanie zdań w ciągu przyczynowo- skutkowym.
3. Małe opakowanie sprawia, że grę można zabrać wszędzie! Na wakacje też!
4. Dość proste zasady sprawiają, że gra sprawdzi się od 6 lat. Ale przy odrobinie modyfikacji, można wykorzystać grę już z młodszymi graczami (pomysły poniżej).
Pomysły na zabawy
1. Oczywiście możesz w nią grać, jak w instrukcji.
Gra posiada 92 karty, które w czasie rozgrywki dzielisz na:
-20 kart zadań - 4 karty odsłonięte,
-20 kart skojarzeń- rozłożone obrazkami do góry,
-pozostałe karty odłóżcie na bok.
Ponadto obok kart zadań układamy 4 żetony.
W "Grę słów" gra się w trzech etapach.
I. Skojarzenia
Gracz rozpoczynający losuje jeden żeton, które określa numer zadania z kart zadań dla pozostałych graczy. Gracz ten daje wskazówkę z kart skojarzeń, co do karty ze stosu zadań. Np. Jeśli zadaniem jest choinka to z kart skojarzeń osoba mogła wskazać np. śnieg.
Pozostałe osoby zastanawiają się wspólnie (brak rywalizacji, jest współpraca), z czym kojarzy im się dana karta i wybierają kartę zadania. Gracz, który rozpoczynał ujawnia żeton z cyfrą. Jeśli gracze wskazali poprawna odpowiedź zdobywają obie karty. Jeśli nie, odkładają do odpowiedniego stosu. Gra toczy się do momentu, aż na stole zostanie jedna karta zadania i jedna karta skojarzeń.
II. Opowiadanie
W tej fazie wykorzystujemy zdobyte karty zadania i skojarzeń. Rozkładamy trzy rzędy kart. W jednym zdobyte karty zadania (w kolejności ich zdobycia, rysunkami dołu), w drugim rzędzie, pod kartami zadania, karty skojarzeń. W trzecim rzędzie układamy karty ze stosu odłożonego na bok. Każdy z graczy losuje po tyle kart, ile jest kart zadań. Następnie kolejno każdy z graczy wybiera jedną kartę i kładzie pod dowolna kartą skojarzeń. Kładąc kartę należy powiązać ją z rysunkiem w środkowym rzędzie. Ta faza trwa do momentu, aż wszyscy gracze wyłożą swoje karty, czyli powstanie trzeci rząd.
III. Pamięć
W tej fazie środkowy rząd (karty skojarzeń) wędrują do pudełka. Gracze muszą odpowiedzieć, jakie rysunki znajdują się na zakrytych kartach w górnym rzędzie (karty zadań). Gracze grają wspólnie, mogą rozmawiać, dyskutować o tym, co pamiętają. Jeśli uda się dobrze odpowiedzieć zdobywają punkt.
Im więcej grupa zdobyła punktów, tym lepszy poziom osiągnęli. I tak poniżej 10 punktów - nikomu nie mówcie i grajcie jeszcze raz :) aż do 20 punktów- doskonale!
Choć zasady, może wyglądają na skomplikowane, uwierzcie mi takie nie są. Warto zagrać raz i wszystko stanie się jasne :).
2. Zabawa "Obrazek, o którym myślę..."
Pamiętacie film animowany "Mój brat niedźwiedź"? Były tam dwa łosie, grające w zabawę "To co widzę...". Mój pomysł na zabawę z wykorzystaniem kart jest podobny.
Na stole rozłóż od 3-5 kart. Wybierz jedną z nich, nie mówiąc, o jakiej karcie pomyślałeś. Opisz kartę (wygląd, cecha, zastosowanie, itd.) . Zadaniem partnera w zabawie jest wskazanie, o jakiej karcie pomyślałaś/eś.
3. Zabawa "Skojarzenia"
Wybierz temat, kategorie, np. kreatywność, jedzenie, zwierzęta, emocje, itd. Zadaniem dziecka jest wybranie, jak największej ilości kart z skojarzeniami danej kategorii.
4. Zabawa "Story cards"
Z pewnością znacie grę "Story cubes". Jest to gra, w której układa się historie opartą na wylosowanych obrazkach na kostkach. Tym razem zamiast kostek, dziecko będzie losowało karty. Niech dziecko wylosuje od 5 do 9 kart i niech poniesie je wyobraźnia. Jaka historia powstanie?
5. "Zapamiętaj"
Rozłóż przed dzieckiem (w zależności od wieku) od 3 do 7 obrazków. Zadaniem dziecka jest zapamiętanie obrazków i powiedzenie, jakie ilustracje się znajdują lub narysowanie ich na kartce.
6. "Kalambury"
Karty to też świetne narzędzie do zabawy w kalambury. Niech jeden wybrany uczestnik rysuje, pokazuje wylosowaną kartę. Zadaniem pozostałych jest odgadnięcie hasła.
7. "Ułóż zdanie"
Dziecko losuje 2-3 kart. Zadaniem jest ułożenie logicznie brzmiącego zdania.
8. "Cecha wspólna"
Rozłóż przed dzieckiem kilka kart (karty i ich ilość dobierz do wieku dziecka). Zadaniem dziecka jest wymyślenie cechy wspólnej do wszystkich kart, czyli to, co je łączy. Zadanie nie jest łatwe, ale rozwija logiczne myślenie i zdolność kojarzenia.
Jakie inne pomysły na zabawy z wykorzystaniem "Gry słów" masz? Podziel się w komentarzu 😊
Podoba Wam się ta gra? Dajcie znać :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz