Na początku tego roku rozpoczęłam inicjatywę na moim profilu instagramowym pod nazwą #czytaniezblue.
1. Gdy przeczytasz dowolną książkę udostępnij ją w rolce, poście lub w relacji. Możesz dodać jej ocenę.
2. Oznacz profil @bluefingersbywiola i dopisz #czytaniezblue.
3. Na swoim profilu udostępnię uczestników wyzwania i zapiszę przeczytane przez nas książki w wyróżnionych relacjach.
4. Dzięki wyzwaniu stworzymy listę ciekawych książek oraz zmotywujemy się do czytania.
Zachęcam do wzięcia udziału w inicjatywie!
***************
Czas na podsumowanie czytelnicze miesiąca! Od teraz pod koniec każdego miesiąca postaram się wrzucać Wam ciekawe polecajki książkowe dla dzieci. Recenzje tych książek pojawiły się w moich mediach społecznościowych.
Przestańcie się kłócić
"Za górami, za morzami, w gorącym, słonecznym kraju, rosło potężne drzewo akacji..."
- tak zaczyna się historia szakala Felusia, zebry Alberta, małpki Zyzia i żyrafy Teresy.
Historia, choć krótka, jest bardzo bogata w treść. "Przestańcie się kłócić!" to opowieść dla dzieci z serii "Porozumienie bez przemocy objaśnione dzieciom". Opowiadanie pokazuje w jaki sposób można rozwiązywać konflikty w sposób pokojowy i zgodny z własnymi emocjami i potrzebami.
Książka "Przestańcie się kłócić!" napisana została przez certyfikowane trenerki NVC (Non- Violent Communication) Caroline Pellissier, Virginie Aladjidi i Kei Lam. Została wydana przez Wydawnictwo Papilon i z tego, co mi wiadomo, jest jedyną książką na rynku wydawniczym dla dzieci w myśl Porozumienia Bez Przemocy. Rozwiązywanie konfliktów nie jest prostą sprawą, a rozwiązywanie ich pokojowo jest jeszcze trudniejsze, szczególnie dla dzieci.
Szakal Feluś to bardzo wybuchowy zwierzak, który chce zagarnąć akację tylko dla siebie. Nie jest jednak osamotniony, zarówno małpka Zyzia, jak i zebra Alberta również chciałyby przywłaszczyć akację na swoje potrzeby. Wybucha nie mała awantura. Z pomocą przychodzi żyrafa Teresa, która próbuje rozwiązać konflikt...
Żyrafa nie znalazła się w tej opowieści przypadkowo. Język żyrafy to symboliczny przekaz komunikacji współodczuwającej, empatycznej. To język serca. Język szakala jest zatem komunikatem bezlitosnym, agresywnym, osądzającym, porównującym.
Książeczka w przystępny i w łatwy dla zrozumienia sposób przekazuje podstawową esensję Porozumienia Bez Przemocy. Są to: wejście wgłąb siebie i zrozumienie swoich emocji oraz nazwanie tego, co mi potrzeba. "Czuję...., bo potrzebuję....".
"Przestańcie się kłócić! " to książeczka zdecydowanie godna polecenia, szczególnie dla przedszkolaków. Choć myślę, że sprawdzi się również w edukacji wczesnoszkolnej. Uczy rozwiązywania konfliktów na drodze pokojowej, pokazuje, czym jest empatia. Ponadto obrazuje, że każda nasza emocja jest próbą pokazania jakieś niespełnionej potrzeby.
Wielcy filozofowie
"Wielcy filozofowie" z serii "Myśli, które zmieniły świat" to publikacja Clive'a Gifford'a wydana przez wydawnictwo Znak Emotikon w 2022. Praca filozofa polega w głównie na myśleniu, rozumowaniu i zadawaniu mnóstwa pytań. Filozof to osoba szukająca prawdy. A filozofia to swoista miłość do mądrości. Książka, która Wam prezentuje przedstawia właśnie mądrość i prawdy według wielu filozofów na przestrzeni wieków. W książce spotkamy się między innymi z:
Siddhartha Gautama i jego Szlachetnymi Prawdami, Konfucjuszem, który wskazywał, jak być dobrym człowiekiem; Sokratesem, który zakładał, że każdą prawdę powinniśmy kwestionować, Platonem i jego jaskinią platońską, Karolem Marksem i walką klas, Judith Butler zajmująca się problemami płci, feminizmu, oraz wiele innych myślicieli i filozofów.
Choć filozofia nigdy nie była moją ulubioną dziedziną nauki, to przyznam, że publikacja ta wzbudziła moje zainteresowanie. Uczniowie znajdą w niej dużo, ważnych myśli. zarówno od czasów pierwszych filozofów, aż po czasy współczesne. Dodatkowo, w książce znajdują się podstawowe informacje o myślicielach.
Podoba mi się też to, że książka jest pięknie zilustrowana. Przyciąga oko czytelnika. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ilustratorem jest Sam Kalda.
Publikacja jest wydana w dość dużym formacie. co zdecydowanie może ułatwić wykorzystanie jej na zajęciach w szkole.
W książce znajduje się ponad 27 myśli filozoficznych, dzięki którym rozwijał i rozwija się świat! Warto wspomnieć, że filozofia, choć z pozoru wygląda na naukę abstrakcyjną, przyczyniła się do rozwoju innych dziedzin nauki, takich jak matematyka, nauki przyrodnicze, polityka.
Bardzo podoba mi się to, że na ostatniej stronie książki umieszczone jest słowniczek z najważniejszymi definicjami.
Każdy z nas może spróbować zostać filozofem poprzez bycie ciekawym świata, zadawanie pytań i szukanie odpowiedzi. Dając tą książkę dzieciom do ręki, zdecydowanie obudzimy w nich małych filozofów!
Planeta mądrości
Kajo to siedmioletni chłopiec, lubiący zabawy z kolegami, czytanie książek, spędzanie czasu z rodziną. Kajo bardzo lubi chodzić do szkoły, ale jak to wiadomo, czasami zdarzają się różne nieprzewidywalne sytuacje, które są źródłem złości, frustracji. Ta złość powoduje, że nasz bohater ląduje na nieznanej sobie planecie... Poznaje tam Mądrego Króla i jego dwór, Stresowca, Ufostrażników. Czy Kajo poradzi sobie z emocjami? Jaką wiedzę zdobędzie na swój temat? Zachęcam gorąco do przeczytania.
Książka ma dla mnie, jako nauczyciela, bardzo dużą wartość edukacyjną i wychowawczą. Publikacja dzieli się na dwie części: dla dziecka i dla rodzica.
W części dla dziecka znajdziemy historię Kaja. Opowieść jest napisana bardzo przyjemnym językiem, jest ciekawa i z pewnością spodoba się dziecku. Ponadto opowiadanie jest uniwersalne, bo któż czasami nie jest zły lub zestresowany... Każde dziecko może utożsamić się z bohaterem. Do czytania zachęcają też ilustracje.
W części dla rodzica znajdziecie podstawowe informacje na temat funkcjonowania mózgu. Dodatkowo w tej części znajdują się porady:
Jak pomóc dziecku, które przeżywa stres? Działania profilaktyczne w walce z dziecięcym stresem. Bardzo podoba mi się to, że autorki umieściły w publikacji kilka zabaw ćwiczących uważność, zmysły i umysł. Szczególnie spodobała mi się zabawa w "Uważne zmysły".
Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów
Pamiętam czasy, gdy na dobranockę oglądałam przygody Bolka i Lolka i to jest jedną z tych bajek, o której się nie zapomina. Bo któż z nas nie zna Bolka i Lolka!
Powiem krótko, książka jest idealna na wakacyjne wojaże z dziećmi. Jest to pięknie zilustrowana historia o skarbach, które można spotkać w Polsce. Można dowiedzieć się wiele ciekawostek, zobaczyć ciekawe miejsca i zainspirować się do podróy.
Książka sprawdzi się do szkolnej czy domowej biblioteczki. Fragmenty można wykorzystać na zajęciach o polskich skarbach i ciekawych miejscach. Bardzo ciekawa propozycja do czytania na dywanie w świetlicy czy w przedszkolu.
Polecam!
Autorka: Małgorzata Dziczkowska
Ilustracje: Joanna Kurowska
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Wszędzie i we wszystkim
Mama. Najważniejsza osoba w życiu każdego człowieka.
Yolandę, bohaterkę książki "Wszędzie i we wszystkim" Primm van Hest, spotyka wielka pustka. Pustka po stracie ukochanej mamy. A przecież mama musi gdzieś być, prawda? Nie mogła tak po prostu zniknąć...
W poszukiwaniach mamy pomagają jej najbliższe osoby: młodszy brat, tata, królik przytulanka, ciocia, dziadkowie, najlepsza przyjaciółka mamy, nauczycielka.
Czy Yolanda znajdzie to, czego szuka?
"Wszędzie i we wszystkim" to piękna i wzruszająca historia, przy której czytaniu łezka w oku kręci się. Strata, śmierć i sposób na radzenie sobie z żałobą to główny temat książki. Choć temat jest bardzo trudny, książka napisana jest z wielkim wyczuciem dla emocji dziecka.
Wielką zaletą książki są zdecydowanie ilustracje. Autorką jest Sassafras De Bruyn.
Szczególnie polecam książkę dla dzieci, które przeżywają stratę bliskiej osoby lub gdy chcesz na nią przygotować.
Książka zalecana jest dla dzieci od 5 lat.
Moja podróż dookoła świata
"Moja podróż dookoła świata" to książka aktywizująca dla dzieci. Została wydana przez moje lokalne wydawnictwo Visual Books. Oprócz pięknych ilustracji, które zachwycają, gdy tylko weźmiecie ją w swoje ręce to publikacja ma w sobie wciągającą fabułę. Książka sprawdzi się na zajęciach z przedszkolakami. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie jej w ramach czytania na dywanie. Ponadto, przy odrobienie modyfikacji można ją wykorzystać na zajęciach ruchowych dla dzieci z edukacji wczesnoszkolnej. Książka będzie też świetną rozrywką w domu. Bo przecież podróżować można i w zaciszu swojego pokoju Książka zachwyciła mnie swoją prostotą, starannością wydania, zadbania o każdy szczegół. Każda kolejna strona to kolejna przygoda. Publikacja zostanie ze mną na dłużej!
Alfabetooddechy
Oddech pełni bardzo ważną funkcję, zarówno biologiczną, jak i psychiczną, emocjonalną. Dzięki oddechowi żyjemy. Dzięki oddechowi regulujemy emocje, uspokajamy się. Oddech pozwala nam skupić się na sobie i swoich potrzebach.
"Alfabetooddechy. ABC uważnego oddychania" to kolejna propozycja pojawiająca się na moim profilu w nurcie mindfulness, uważności. Dzięki krótkim wierszykom możemy ćwiczyć z dziećmi oddychanie. Niby oddychanie przychodzi nam naturalnie, ale czy na pewno?
Ksiażka zawiera kilkadziesiąt wierszyków. Każdy z nich przyporządkowany jest jednej literce z alfabetu. Jest to książka aktywizująca czytelnika. Publikacja sprawdzi się do ćwiczenia uważnego oddechu w domu. Ponadto polecam ją również nauczycielom przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej do wykorzystania jako przerywnik w czasie lekcji. Sprawdzi się też w gabinecie logopedy, pedagoga czy psychologa szkolnego.
Publikacja zachwyca kolorami, ilustracjami i już samo wzięcie jej do ręki napawa spokojem.
Zgadzam się albo i nie!
Martw się mniej
Projekt Barnabek
Niedoskonałość. Porażka. Walka. Marzenia. Współpraca.
Takimi określeniami można nazwać "Projekt Barnabek" autorstwa The Fan Brothers.
Barnabek to w połowie mysz, a w połowie słoń. Mieszka w tajnym laboratorium, gdzie trafił do Magazynu Nieudanych Projektów, gdyż był niedoskonały. Mieszkał w małym kloszu, codziennie dostawał to, co lubił najbardziej czyli ser i fistaszki. Jednak wciąż zastanawiał się, jak wygląda życie po drugiej stronie klosza. Chciał oglądać gwiazdy, drzewa, jeziora. Czy mu się to udało? Co się stało z jego przyjaciółmi-niedoskonałymi projektami? Jest to piękna, czuła i wzruszająca opowieść o tym, że nie trzeba być doskonałym, by realizować swoje marzenia. Barnabek uczy nas, że należy podejmować trud pracy nad sobą, że jeśli czegoś bardzo chcemy, nie ma rzeczy niemożliwych! Jest to piękna pouczająca historia o sile współpracy, marzeniach i byciu sobą!
Książka powinna znaleźć się na każdej półce w domu i w szkolnych bibliotekach! Ponadto jest tak piękna i z takim przesłaniem, że powinna być czytana na zajęciach w przedszkolu i w szkole.
Publikacja trafia na półkę moich ulubieńców literatury dziecięcej!
Psychologia dla początkujących
"Psychologia dla początkujących" odpowiada na najważniejsze pytania z podstaw psychologii. Objaśnia m. in. działanie mózgu, funkcje umysłu, czym jest rozwój, w jaki sposób ludzie wpływają na nasze zachowanie, itd. W książce jest wszystko to, czym fascynowałam się jako dzieciak! Ponadto, w publikacji znajduje się wiele eksperymentów, które w sposób praktyczny ukazują przedstawioną wiedzę. Można też wykonać krótki test na inteligencję, i sprawdzić swoją pamięć Książkę polecam wszystkim tym, którzy poszukują wiedzy o naszym umyśle. Dzieciom chłoniącym wiedzę, ciekawskim świata. Ponadto, książka jest dla każdego, tego małego (10+) i tego dużego! Każdy w niej znajdzie coś dla siebie
Tekst: Lare Bryan, Rose Hall, Eddie Reynolds.
? Która z moich propozycji spodobała lub zaintrygowała Cię najbardziej? Która z nich z pewnością trafi na Twoją czytelniczą listę?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz