Ostatnio dość dużo rozmawiam z rodzicami w pracy o złości, radzeniem sobie z sytuacjami trudnymi. Dużo też czytam w tym temacie. Sama też często swoją frustrację, złość wyładowuje na sobie , co wiąże się również z częstymi objawami somatycznymi takimi jak bóle brzucha, głowy. Uświadomienie sobie złości i jej przyczyn, akceptacji tej emocji pozwala na lepsze życie z samym sobą, ale też i z innymi.
Uwaga! Złość to kolejna książka o złości, którą chcę Wam polecić. Ewa Tyralik- Kulpa wraz z Wydawnictwem Natuli dzieci są ważne dało nam kompendium, w którym to właśnie złość jest główną bohaterką.
W zrozumieniu złości ważne jest poznanie jej anatomicznych i fizjologicznych przyczyn. Kiedy się złościmy budzi się w nas zwierz i to dosłownie... jest to tak zwany mózg gadzi, który w bardzo silnych emocjach odłącza nas od kory nowej. Mózg gadzi to pień mózgu odpowiedzialny między innymi za procesy takie jak oddychanie, kontrola funkcji serca, metabolizm i są to działania niezależne od naszej woli. To tam też mają swój początek, procesy instynktowne tj. walka, rozmnażanie czy przetrwanie. Złość jest emocją alarmową, bo informuje nas, że nasza harmonia, dobrostan został zaburzony.
Złość może objawiać się w różny sposób: krzyczeniem, kopaniem, biciem, rzucaniem przedmiotami, ale może też przybierać inne formy bezsenności lub uciekanie w sen, lęk, stany depresyjne, choroby psychosomatyczne czy w przypadku osób dorosłych pracoholizm.
Warto więc nauczyć się rozpoznawać swoje potrzeby, które wyrażane są za pomocą złości.
Autorka w bardzo obrazowy i prosty sposób opisuje mechanizmy złości, co na nią działa. Pokazuje jak można komunikować swoje potrzeby, aby nie urazić innych i samych siebie.
Bardzo podoba mi się to, że książka daje nam konkretne narzędzie do zrozumienia złości, umiejętności reagowania na nią w sytuacjach trudnych. Wspiera rodzica, nauczyciela w poradzeniu sobie ze złością dziecka.
Pamiętajmy "złość jest zdrowa, nie jest zdrowe trzymanie złości w sobie, tłumienie i odcinanie się od niej".
Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie ze złością. Każdy z nas ma swoje strategie. Do najpopularniejszych należą:
- oddychanie,
- przerwa - wyjście z pokoju, odwrócenie wzroku,
- nazwanie emocji i próba znalezienia potrzeby, która się nią kryje,
- wizualizacja czyli dosłowne "wyjdź z siebie i stań obok", która pomaga uspokoić prawą półkulę mózgu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz