W dzisiejszym artykule dzielę, się z Wami kolejnym przykładowym scenariuszem na zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno- społeczne.
Poprzednie scenariusze znajdziesz tutaj:
Scenariusz 1. Poznajemy siebie- integracja, stworzenie zasad panujących w grupie, budowanie bezpieczeństwa oraz wzajemnego zaufania
Cele operacyjne:
a) zapoznanie
z rodzajami komunikacji
b) uświadomienie
istnienia barier komunikacyjnych
c) nauka
przekazywania informacji zwrotnej
Przebieg zajęć:
- Powitanie
- rundka ,,Co miłego zdarzyło Ci się w ostatnim
tygodniu?”. Zadaniem dzieci jest przypomnienie sobie miłych zdarzeń z
ostatniego tygodnia/dnia i podzielenie się nimi. Głos ma osoba która trzyma
maskotkę.
Środki
pomocnicze: maskotka
-
Przypomnienie
ustalonego kontraktu i przedstawienie celu dzisiejszych zajęć.
b) Część właściwa– 35 min
Zabawa 1. Dopasowywanie
Przebieg: każda osoba otrzymuje kartę pracy i długopis. Zadaniem uczestników jest znalezienie w grupie co najmniej trzech osób, które będą pasowały do podanego opisu. Kartka służy zebraniu podpisów od „odnalezionych” osób.
Kilka przykładowych zadań:
-znajdź trzy osoby, które mają ten sam rozmiar buta (sprawdzamy przystawiając podeszwy)
-znajdź trzy osoby, które mają taką samą długość ramienia
-znajdź trzy osoby, które tak jak ty lubią jeść…..
-znajdź trzy osoby, które tak jak ty, wakacje najchętniej spędzają…..
-znajdź trzy osoby, które mają taki sam kolor włosów jak ty
-znajdź trzy osoby, które tak jak ty lubią….
Głównym celem jest spotkanie się wszystkich ze wszystkimi ale także uświadomienie uczestnikom, że każdy człowiek jest inny, nikt nie jest taki sam, co często może powodować bariery podczas komunikacji.
Środki pomocnicze: karty pracy, długopisy
Zabawa 2. Głuchy telefon
Uczestnicy
zabawy siadają w kręgu i wybierają osobę, która rozpocznie grę. Jej zadaniem
jest wymyślenie słowa lub zdania, które "na ucho" szepce kolejnej
osobie. Ta zaś, w taki sam sposób, przekazuje następnej dokładnie to, co
zrozumiała. I tak aż do ostatniego uczestnika gry. Ostatnia osoba głośno
powtarza to, co usłyszała.
Zabawa 3. Burza mózgów
Prowadzący rozpoczyna dyskusję na temat tego czym jest komunikowanie się, co ułatwia, a co
utrudnia komunikację. Uczestnicy zapisują na arkuszu papieru:
-
co utrudnia przekazywanie informacji,
-
co ułatwia przekazywanie informacji,
-
co powinniśmy robić, aby uniknąć trudności w komunikowaniu się.
Na
plecy uczestnicy przyklejają kartki. Ustawiają się w dwóch koncentrycznych
kręgach przesuwając się, anonimowo wpisują na kartki zdania: Lubię ciebie za
to..., Cenię w tobie..., Jesteś... Zaznaczamy, że informacje mają dotyczyć
tylko dobrych cech, które zauważamy u innych. Ćwiczenie trwa tak długo, aż
wszyscy otrzymają informacje na swój temat. Następnie każdy odczytuje zdania ze
swojej kartki. Kto chce, czyta głośno. Rozmawiamy o tym, jakie odczucia
wzbudziło to ćwiczenie w każdym z uczestników.
Środki
pomocnicze: kartki, długopisy
c) Część końcowa- 5 min
-Dokończenie zdania: Podczas dzisiejszych zajęć dowiedziałam się….
-Iskierka - przesłanie uścisku w kręgu. ,,Iskierkę puszczam z moich rąk, niechaj powróci do mych rąk.”
-Podsumowanie zajęć i pożegnanie uczestników.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz