czwartek, lipca 13, 2023

"Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków" Wydawnictwo Natuli

Pewnie zastanawiacie się, co ma wspólnego szkolny specjalista z trudnościami w jedzeniu. Tegoroczne doświadczenie jako pedagog specjalny pokazało mi, że duże!

W tym roku szkolnym razem z innymi szkolnymi specjalistami (pedagog szkolny, psycholog) interweniowałyśmy kilka razy w kontekście trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków. Te interwencje dotyczyły m.in. podejrzenia zaburzeń w odżywianiu u uczennicy,  monitorowania  u zdiagnozowanej już uczennicy, monitorowania ucznia, u którego ktoś w rodzinie cierpi na zaburzenia odżywiania.

Trudności z jedzeniem wpływają na to, jak dziecko zachowuje się w szkole, jakie relacje nawiązuje z rówieśnikami. Takie interwencje to często niełatwe rozmowy czy to z uczniem, czy z rodzicami.  Zaburzenia odżywiania u jednego członka rodziny wpływają na cały system rodzinny. Musimy mieć tego świadomość, że to nie jest problem tylko osoby chorującej, ale też każdej osoby znaczącej w jej życiu. Jako specjaliści, nauczyciele pracujący w szkole powinniśmy wiedzieć o problemach z  odżywianiem, mieć też tego świadomość, aby w odpowiednim momencie  pomóc zarówno dziecku, jak i rodzicom. 



Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków Agaty Dutkiewicz i Wydawnictwa Natuli to przede wszystkim przewodnik dla rodziców w kontekście relacji z jedzeniem. Jest to cały przekrój różnych treści, począwszy od rozwoju sensomotorycznego po psychospołeczny w kontekście jedzenia. Skończywszy na rzetelnej wiedzy z zakresu różnych nieprawidłowości w jedzeniu, gdy dziecko je za mało, za dużo, nietypowo. Oprócz tego w książce, każdy  znajdzie informacje o roli rodziców i specjalistów w leczeniu trudności z jedzeniem.

Bardzo podoba mi się podejście relacji z jedzeniem, i że to my, dorośli, mamy wpływ na to, jakie podejście będzie miało dziecko. Nawet w kontekście jedzenia niezwykle ważna jest bezpieczna relacja z dzieckiem (przywiązanie). 

W książce znajduje się wiele praktycznych wskazówek:

  •  kiedy powinniśmy się martwić, że dziecko je za mało. A może właściwie je tyle, ile powinno, tylko my dorośli mamy wypatrzony obraz i relacje z jedzeniem?
  • jak rozpoznać nieprawidłości z jedzeniem związane z zaburzeniami odżywiania.
  • związanych z leczeniem, rodzajem terapii, procesem diagnostycznym.
Bardzo ciekawe dla mnie były rozdziały  związane z różnymi zaburzeniami i chorobami, które mają wpływ na jedzenie np. choroby fizyczne (np. rozszep podniebienia, wargi), choroby genetyczne (zespół Pradera- Williego, Zespół Astroma), zaburzenia odżywiania (jadłowstręt psychiczny, bulimia, zespół jedzenia nocnego), itd. 
Szczególne dla mnie również były informacje dotyczące neuronietypowości. 

Jest to bardzo praktyczny poradnik dla każdego, nie tylko rodzica. Sama świadomość, że jedzenie stanowi bardzo ważny wyznacznik rozwoju, otwiera oczy. 
Bardzo polecam!

Podstawowe informacje

Tytuł: Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków
Autorka: Agata Dutkiewicz
Wydawnictwo Natuli
Cana okładkowa: 50 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © bluefingersbywiola , Blogger