piątek, listopada 10, 2023

Rozwijanie czytelnictwa u dzieci- pomysły na inicjatywy przedszkolne lub szkolne

    Rozwijanie czytelnictwa od najmłodszych lat to niezwykle ważne zadanie, które odgrywa kluczową rolę w rozwoju umysłowym, emocjonalnym i społecznym dziecka. Dzieci, które czytają regularnie, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu w szkole i w późniejszym życiu. Jednak nie zawsze jest łatwo zmotywować dzieci do czytania.  



    W tym artykule przedstawię kilka pomysłów na inicjatywy, które można zrealizować w szkole lub przedszkolu, aby rozwijać czytelnictwo u dzieci.

1. Biblioteczny kącik czytelniczy

Stwórzcie w klasie lub w przedszkolu przytulne miejsce do czytania, gdzie dzieci mogą swobodnie spędzać czas na lekturze. Wykorzystajcie wygodne poduszki, kolorowe kapcie, a także postawcie regał z książkami dostosowanymi do wieku uczniów.

2. Klub czytelniczy

Załóżcie w szkole klub czytelniczy, gdzie uczniowie będą mogli spotykać się, dyskutować na temat przeczytanych książek i dzielić się swoimi ulubionymi lekturami. Nauczyciel czy wychowawca może zachęcać uczniów do podejmowania różnych wyzwań czytelniczych, takich jak np. przeczytanie określonej liczby książek w ciągu roku szkolnego.

3. Konkursy czytelnicze

Zorganizujcie konkurs czytelniczy w szkole lub grupie przedszkolnej. Może to być np. konkurs na największą ilość przeczytanych książek w danym czasie lub konkurs na najlepsze opowiadanie wymyślone przez ucznia. Tego rodzaju inicjatywa może skłonić uczniów do częstszego sięgania po literaturę.

4. Spotkania z autorami książek

Zaproszenie autora do szkoły lub przedszkola może dostarczyć dzieciom niezwykłego doświadczenia. Autor może opowiadać o swojej twórczości, czytać fragmenty swoich książek i odpowiadać na pytania uczniów. Tego rodzaju spotkanie może wzbudzić zainteresowanie czytaniem i inspirację wśród dzieci.

5. Dni tematyczne

Organizujcie dni tematyczne poświęcone konkretnym książkom lub bohaterom literackim. Na takie dni można przychodzić w przebraniach postaci z ulubionych bajek, a także uczyć się piosenek czy tańczyć przy muzyce inspirowanej lekturami. Dzięki temu dzieci będą miały okazję do głębszego zanurzenia się w świat literatury.

6. Wyjścia do biblioteki

Regularnie organizujcie wycieczki do biblioteki, gdzie dzieci mogą samodzielnie wybierać książki interesujące ich tematycznie lub autorsko. Bibliotekarze często organizują specjalne lekcje czytelnicze dostosowane do wieku uczniów, które mogą wzbudzić ich ciekawość i zachęcić do dalszego czytania.

7. Akcja czytanie na dywanie:

W grupie przedszkolnej lub w klasach edukacji wczesnoszkolnej poświęć w ciągu dnia minimum 15 minut na czytanie. Wspólne czytanie daje możliwość rozmowy i dyskusji na tematy poruszane w książkach. To pomaga rozwijać m.in. umiejętności społeczne, takie jak słuchanie, zadawanie pytań, komunikacja werbalna i niewerbalna oraz radzenie sobie z emocjami. Wspólne czytania to doskonały sposób na spędzanie czasu z dzieckiem i wspieranie jego rozwoju.

8. Festiwal czytelniczy

Zorganizuj festiwal czytelniczy, podczas którego np.

- uczestnicy będą mogli wypożyczyć książkę- niespodziankę (np. zapakowaną w szary papier),

- "Starszy- młodszym", czyli czytanie ulubionej książki w klasach młodszych przez kolegów z innych klas,

- Zabawa "poszukiwanie książek"- stwórz mapę, ukryj książki na terenie szkoły i niech zabawa trwa... może uda się zasponsorować nagrody dla najlepszych poszukiwaczy książek?

- Słodka przekąska inspirowana bohaterami książek, itd.

- Konkurs na przebranie w ulubionego bohatera literackiego. 

9. Tworzenie audiobooków

Ciekawym pomysłem jest z tworzenie audiobooków z dziećmi. Można zrobić to na zasadzie konkursu na najpiękniejsze czytanie (dykcja, poprawność czytania, ton głosu), a następnie zrobić z tego nagranie na CD np. do wypożyczania w bibliotece. 

10. Rodzice- dzieciom

A może zaprosić rodziców do wspólnego czytania w szkole lub w przedszkolu?

11. Konkurs Jednego Wiersza lub Książki

Zaproś dzieci do konkursu tworzenia książki lub wiersza. Pamiętam, że jak byłam w podstawówce chętnie brałam udział w takich konkursach.

12. Programy edukacyjne

Weź udział w programach edukacyjnych, których celem jest rozwijanie czytelnictwa u dzieci np. Mały Miś w świecie wielkiej literatury. 

Jakie masz inne pomysły na inicjatywy rozwijające czytelnictwo u dzieci?

     Pamiętajmy, że rozwijanie czytelnictwa to proces, który wymaga czasu i cierpliwości, ale może przynieść wiele korzyści w długoterminowej perspektywie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © bluefingersbywiola , Blogger