W zeszłym roku, miałam okazję pracować z uczniem, który na każdych zajęciach mówił: " Pani Wioletko, jak myślisz jakie kłopoty ma dzisiaj Tymon? Poczytasz mi?". Od kiedy pokazałam mojemu uczniowi tę książkę (a ja znalazłam ją podczas poszukiwań "przydasie" do zajęć o umiejętnościach społecznych) to bardzo mu się spodobała. Nasze zajęcia rewalidacyjne zawsze zaczynaliśmy od Tymona. I myślę, że tutaj już jest wystarczająca rekomendacja z ust dziecka. Natomiast, jeśli jesteście ciekawi tej pozycji, to zachęcam do kontynuacji czytania😀
Kłopoty Tymona. Historyjki społeczne o tym, jak się zachować w różnych sytuacjach życia społecznego to książeczka napisana przez Magdalenę Gut i wydana przez jedno z moich ulubionych wydawnictw Wydawnictwo Harmonia.
Jest to bardzo ciekawa pozycja, przydatna przede wszystkim w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu, ale też dobrze sprawdzi się podczas zajęć edukacyjnych, treningu umiejętności społecznych (TUS).
Tymon to uczeń w wieku szkolnym, który ciągle wpada w tarapaty. Kłopoty i sytuacje, które go spotykają mają swoje konsekwencji w środowisko społecznym. Jego problemy wynikają z faktu, że ma trudności w ocenie tego, jak powinien się zachować w danej sytuacji społecznej.
Historie przedstawione w książce są życiowe. Podzielone na trzy kategorie - dom, szkołę i miasto. W każdej z tych kategorii znajduje się siedem opowiadań.
Zadaniem dziecka jest zapoznanie się z daną historią, a następnie odpowiedzieć na pytania:
- sprawdzające zrozumienie tekstu,
- sprawdzające zrozumienie sytuacji przedstawionej w opowiadaniu.
Tematyka poruszana w publikacji jest różnorodna:
- obowiązki domowe,
- rozmowa z nieznajomymi,
- umiejętność składania życzeń,
- współpraca w grupie,
- kupowanie biletu,
- zachowanie w miejscach publicznych, itd.
Pozycja ta zawiera pod każdym opowiadaniem przykładowe rozwiązanie sytuacji. Z punktu widzenia osoby prowadzącej zajęcia, jest to bardzo przydatne w kontekście omówienia z uczniem danego problemu. Podczas moich zajęć często też wykorzystuję rysunki lub razem z dzieckiem wykonujemy pracę plastyczną, której zadaniem jest utrwalenie poznanej treści.
Ta publikacja świetnie sprawdzi się rodzicom, nauczycielom, terapeutom, psychologom.
Z tej serii ukazały się również pozycje autorstwa Magdaleny Gut - Orłowskiej:
- Tymon i emocje,
- Tymon rozumie innych.
W mojej pracy publikacja ta przydatna jest podczas zajęć rewalidacyjnych. Dzieci z chęcią słuchają o tarapatach, które mogłyby spotkać każdego. Opowiadania są napisane zrozumiałym językiem dla dziecka. Historie są ciekawe, czasami i zabawne. Polecam tą publikację, szczególnie tym, których dzieci miewają trudności z rozumieniem różnych sytuacji społecznych lub trudności sprawiają kontakty społeczny. Aczkolwiek książka przyda się również nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej podczas zajęć na przykład o dobrym zachowaniu się.
Znacie tą książkę? Korzystacie? Macie jakieś ciekawe pomysły na zajęcia z wykorzystaniem tej publikacji? Dajcie znać w komentarzu😉
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz