"Wiosna, ach to Ty!" jak śpiewał znany nam wszystkim Marek Grechuta. Moją ulubioną porą roku zdecydowanie jest wiosna. A Waszą jaka jest?
W dzisiejszym wpisie przygotowałam dla Was kilka wiosennych inspiracji. Znajdziecie zarówno filmiki, piosenki, karty pracy i inne propozycje zabaw.
FILMY
1. W filmie "Wiosna" znajdziecie:
- informacje o zwiastunach wiosny,
- czym jest przedwiośnie,
- gatunki wiosennych roślin,
- informacje o pszczołach - zapylenie,
- informacje o zwierzętach powracających do Polski, budzących się z zimowego snu.
2. W filmie znajdziecie zagadki o majowej łące.
Pomoce dydaktyczne do tematu majowej łąki: MAJOWA ŁĄKA .
WIOSENNE PIOSENKI
1. "Wiosna, nowina radosna"
Piosenka z prostymi słowami, rytmiczna. Dobrze sprawdzi się, przy zajęciach muzyczno- tanecznych jako podkład do wiosennych tańców np. z chusteczkami/ tasiemkami.
2. "Wiosna w błękitnej sukience"
Do tej piosenki mam wielki sentyment. Pamiętam, że sama się jej uczyłam, gdy uczęszczałam do szkoły. Myślę, że nie straciła na wartości :)
3."Wiosna" A. Vivaldiego
Nie zapominajmy również o muzyce klasycznej. Wykorzystując ten utwór możesz z dziećmi:
- stworzyć dowolną improwizacje ruchową słuchanego utworu,
- stworzyć wiosenną orkiestrę wykorzystując ruch np. granych instrumentów,
- doskonalić percepcję słuchową- jakie instrumenty słyszysz?
- rysować w rytm do utworu.
KARTY PRACY
1. Dziennik pogody
Bardzo dobrym sposobem na zapoznanie dzieci ze składnikami pogody, nauką posługiwania się termometrem jest prowadzenie dziennika pogody. Dziennik pogody możecie prowadzić przez cały rok. Natomiast, zachęcam bardzo do prowadzenia go, szczególnie wiosną. Jak mówi polskie przysłowie "W marcu jak w garncu" . Pogoda, szczególnie marcowa może być bardzo zmienna , więc prowadzenie takiego dziennika pogody będzie dla dzieci atrakcyjniejsze :)
Dziennik może być w formie rysunków, można ustalić z dziećmi, jakie symbole rysunkowe oznaczają daną pogodę. Dla dzieci starszych można opisywać pogodę.
Warto z dziećmi ustalić stałą porę dnia, kiedy będzie mierzyło się temperaturę. Można też zapisywać notatki, zarówno rano jak i wieczorem.
Oprócz dziennika pogody, udostępniam Wam krótką kartę pracy do dziennika pogody, która ułatwi podsumowanie miesiąca, lub sformułowanie wniosków dotyczących pogody.
LINK: DZIENNIK POGODY PDF
LINK: KARTA PRACY DO DZIENNIKA POGODY PDF
2. Karty pracy dla dzieci w wieku przedszkolnym
Są to karty wspomagające zajęcia. Głównie są to karty do ćwiczeń grafomotoryki oraz przeliczania.
LINK: KARTY PRACY PRZEDSZKOLE PDF
3. Karty pracy dla uczniów klas 1-3
W linku znajdziecie kilka kart pracy:
- z zagadkami,
- tworzenie krzyżówki wiosennej,
- podpisywanie nazw kwiatów i rozpoznawanie ich na ilustracji,
- czytanie wspak.
LINK: KARTY PRACY EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA PDF
INNE INSPIRACJE I ZABAWY
1. Zabawy przyrodniczo- badawcze:
a) Zabawa w detektywa. Warto zorganizować krókie wyjście na spacer do parku, lasu (jeśli jest taka możliwość), ogrodu botanicznego. Zaproponuj dzieciom zabawę w detektywa, który poszukuje wiosny. Pytaniem pomocniczym może być: Co zmieniło się teraz? Jak wyglądał park zimą, a jak wygląda teraz?
- detektyw może robić zdjęcia lub nagrywać filmiki - świetny projekt dla klas 3 i starszych (jeśli są możliwości techniczne) - jako podsumowanie do tematów o wiośnie. Dzieci muszą poszukać ciekawych zjawisk, które dzieją się wiosną, sfotografować lub nagrać, następnie wyszukać informacji na ten temat. Ewaluacją projektu może być film, prezentacja, plakat, album ze zdjęciami.
- detektyw może również rysować, ciekawą roślinność, nazywać ją, zająć się poszukiwaniem zwierząt. Ewaluacją zabawy może być rozmowa o zwiastunach wiosny.
Zabawa ta może odbyć się również zdalnie, jako projekt w ramach zajęć (dzieci zapewne spacerują z rodzicami).
b) Wiosenne bingo. Na spacerze zaproponuj zabawę w bingo. Dzieci skreślają z planszy bingo, to co udało im się zobaczyć. Wygrywa ten kto skreśli 4 obrazki jako pierwszy w linii pionowej poziomej lub na skos.
Przykładowa plansza bingo: WIOSENNE BINGO
c) Założenie ogródka szkolnego/ domowego. Założenie ogródka może być poprzedzone zajęciami o roślinach, co potrzebują rośliny do życia, lub jako podsumowanie zajęć o wiośnie. Możesz zaproponowac zasadzenie cebulek kwiatów wiosennych, roślin, które szybko wyrosną np. rzeżucha, cebula.
d) Dziennik obserwacji ptaków/ Dziennik drzew/ Dziennik obserwacji chmur. Już wyżej wspomniałam o dzienniku pogody. Jednak również można założyć dziennik obserwacji ptaków (jeśli celem naszym jest nauczenie dzieci rozpoznawania ptaków), dziennik drzew (gdy chcecmy zapoznać dzieci z gatunkami drzew i ich owocami, rodzajem lasów), dziennik obserwacji chmur (nauka rozpoznawania chmur).
e) Stworzenie książki o wiośnie. Ty zdecyduj, czy chcesz, aby była to książka typowo naukowa, w której dzieci umieszczają zebrane informacje o wiośnie, czy chcesz aby książka była typowym opowiadaniem wiosennym z ilustracjami.
2. Zabawy plastyczno- techniczne
Wiosna jest bardzo wdzięcznym tematem. Można tworzyć wiele pięknych prac, których tematem są:
- wiosenne kwiaty,
- zwierzęta.
Wiele inspiracji znajdziecie tutaj: KROKOTAK lub PINTEREST.
A jakich aktywności wiosennych podejmiesz się w tym roku z dziećmi? :)
Mam nadzieję, że podobają Wam się pomysły i pomoce na wiosenne zajęcia. Jeśli są to dla Was wartościowe materiały dajcie znać w komentarzu lub udostępnijcie wpis. Dziękuję :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz