wtorek, sierpnia 24, 2021

Awans zawodowy na nauczyciela kontraktowego (+ przykładowy plan rozwoju zawodowego, kontrakt)

Staż na nauczyciela kontraktowego mam już za sobą. Dlatego, chce podzielić się z Wami szczegółami tego procesu. Ponadto w artykule znajdziecie również przykładowy plan rozwoju zawodowego. Zwróćcie uwagę na fakt, że plan każdy musi zredagować pod siebie, potrzeby szkoły, sugestie opiekuna stażu i dyrektora placówki. Plan przekazuje Wam dla inspiracji :)



 Podstawy prawne

Informacji prawnych na temat awansu nauczycieli należy szukać:

- Ustawa z 26 stycznia 1982r. karta nauczyciela  (tekst jednolity Dz.U. 2019r. poz 2215, ze zm.), Rozdział 3a

- Tekst jednolity Rozporządzenia MEN z dn. 26 lipca 2018r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (t.j DZ. U. 2020 poz. 2200)


Awans zawodowy - krok po kroku


1. Nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez wniosku z dniem nawiązania umowy o pracę, nie później niż 14 dni od rozpoczęcia zajęć.  

! Nauczyciel stażysta otrzymuje jednorazowe świadczenie na start - 1000 zł wypłacane do 30 września (Art. 53a. karta nauczyciela)

Jedna rada ode mnie- porozmawiaj z dyrektorem placówki lub kierownikiem administracyjnym, czy musisz napisać wniosek, aby to świadczenie uzyskać. Niby te pieniądze należą się z góry, ale pamiętam, że musiałam napisać wniosek. Znam przypadek, gdzie koleżanka nie uzyskała świadczenia, gdyż w szkole tego nie dopilnowano...  Także, dowiaduj się, jak to działa w Twojej placówce. 

2. Dyrektor placówki informuje nauczyciela stażystę na piśmie o rozpoczęciu stażu, przyznaje opiekuna stażu oraz zobowiązuje do przedstawienia planu rozwoju w ciągu 20 dni od dnia rozpoczęcia zajęć.

Plan rozwoju zawodowego

-Nauczyciel stażysta ma 20 dni od momentu rozpoczęcia zajęć na złożenie planu rozwoju do dyrektora. 

-Plan rozwoju zawodowego powinien być skonsultowany z opiekunem stażu.

- Dyrektor zatwierdza plan w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć lub zwraca nauczycielowi do poprawy ze wskazaniem w formie pisemnej co powinien zmienić. Nauczyciel musi poprawić plan i ponownie przedłożyć dyrektorowi placówki w terminie wskazanym przez dyrektora, nie krótszym niż 3 dni. Dyrektor szkoły/przedszkola zatwierdza poprawiony plan w terminie 7 dni od dnia jego przedłożenia. 

-W czasie stażu dyrektor w szczególnych przypadkach może pisemnie zobowiązać nauczyciela do zmiany planu rozwoju w terminie nie krótszym niż 5 dni. Również nauczyciel może w trakcie stażu za zgodą dyrektora wprowadzić zmiany w planie rozwoju. Dyrektor zatwierdza zmieniony plan w terminie 7 dni od dnia jego przedłożenia przez nauczyciela.

Przykładowy plan rozwoju zawodowego - plan napisany był dla stanowiska nauczyciela współorganizującego kształcenie. Podkreślam, że dokument ten nie jest żadnym wyznacznikiem planu rozwoju zawodowego. Napisany był na podstawie dokumentacji prawnych, sugestii opiekuna stażu, dyrektora placówki, w której pracowałam oraz moich potrzeb i pomysłu :) Mam nadzieję, że ułatwi to napisanie Wam planu rozwoju zawodowego. 

Opiekun stażu

Dyrektor przydziela opiekuna stażu spośród nauczycieli mianowanych i dyplomowanych . W przedszkolach/szkołach niepublicznych, opiekunem stażu może nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze.

Miałam tę możliwość wybrania opiekuna stażu. Była nim wychowawczyni klasy, w której współorganizowałam kształcenie. Przyznam, że dla mojego opiekuna i dla  mnie było to wygodne i mniej stresujące. W związku z tym, że w codziennej pracy współpracowałyśmy blisko, realizowanie naszych obowiązków było łatwiejsze. 

Obowiązki opiekuna stażu znajdziesz w rozporządzeniu MEN:

-współpracuje z nauczycielem odbywającym staż i wspiera go w procesie wdrażania do pracy w zawodzie,

-wspiera nauczyciela odbywającego staż w realizacji obowiązków zawodowych,

-umożliwia nauczycielowi odbywającemu staż obserwowanie prowadzonych przez siebie zajęć,

-obserwuje zajęcia prowadzone przez nauczyciela odbywającego staż,

-dzieli się z nauczycielem odbywającym staż swoją wiedzą i doświadczeniem, omawia zajęcia prowadzone przez siebie i nauczyciela,

-inspiruje i zachęca nauczyciela odbywającego staż do podejmowania nowych wyzwań zawodowych,

-opracowuje  projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu przez nauczyciela,

-doskonali swoje umiejętności i wiedzę w zakresie niezbędnym do pełnienia roli opiekuna stażu. 

Kontrakt z opiekunem stażu

Na początku warto ustalić z opiekunem stażu, w jaki sposób będzie przebiegała wasza współpraca. Ustal:

- formę komunikacji - zadecydujcie, kiedy, jak, po co będziecie się spotykać w ciągu roku szkolnego, 

- terminy obserwacji zajęć u opiekuna,

- terminy hospitacji zajęć - ponadto omówienia scenariusza przed zajęciami oraz ewaluacja zajęć po przeprowadzonej lekcji - jeśli opiekun stażu ma takie wymagania,

- przedyskutujcie plan rozwoju zawodowego - zaproponuj konkretne działania,

- pierwsze spotkanie z opiekunem stażu to też dobry moment na Twoje pytania i wątpliwości związane z nowym miejscem pracy, dokumentacją szkolną. 

Dobrym pomysłem jest spisanie kontraktu pomiędzy nauczycielem stażystą a opiekunem stażu. Taki kontrakt może Cię zmobilizować do realizowania planu zawodowego. Ponadto, spisana forma współpraca ułatwia realizowanie ustalonych działań. 

Kontrakt nie jest obowiązkowy, ale może być pomocny w początkowych rozmowach i ustaleniach. 

Przykładowy kontrakt pomiędzy nauczycielem stażystą a opiekunem stażu

Obowiązki nauczyciela stażysty

Obowiązki/ wymagania nauczyciela stażysty  zawarte są w rozporządzeniu w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego w § 6 ust 1. (link wyżej): 

znajomość przepisów prawa dotyczących organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż;

- umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań szkoły, w szczególności realizację podstawy programowej;

- umiejętność rozpoznawania potrzeb uczniów oraz indywidualizowania nauczania;

- umiejętność stosowania w pracy wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki;

- umiejętność wykorzystania w pracy wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie doskonalenia zawodowego;

- umiejętność korzystania w pracy, zwłaszcza w trakcie prowadzonych zajęć, z narzędzi multimedialnych i informatycznych;

- umiejętność omawiania prowadzonych i obserwowanych zajęć;

- znajomość środowiska uczniów i ich problemów oraz umiejętność współpracy ze środowiskiem lokalnym. 

Oprócz tego, nauczyciel stażysta w okresie odbywania stażu powinien: 

- poznać organizację, zadania i zasady funkcjonowania szkoły;

- uczestniczyć jako obserwator w zajęciach prowadzonych przez opiekuna stażu lub innego nauczyciela, w wymiarze co najmniej jednej godziny w miesiącu oraz omawiać z prowadzącym obserwowane zajęcia;

- prowadzić zajęcia w obecności opiekuna stażu w wymiarze co najmniej jednej godziny w miesiącu oraz dyrektora szkoły w wymiarze co najmniej jednej godziny w okresie stażu oraz omawiać je z osobą, w której obecności zajęcia zostały przeprowadzone;

- uczestniczyć w doskonaleniu zawodowym, zwłaszcza w zakresie doskonalenia metod i form pracy.


3. Staż na nauczyciela kontraktowego trwa 9 miesięcy (czyli jeżeli zaczynasz pracę 1 września to staż zakończysz 31 maja). 

4. Nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, uwzględniające efekty jego realizacji dla nauczyciela i szkoły, w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu.  

Dokumentowanie przebiegu stażu

Polecam założenie segregatora, w którym będziesz zbierać dokumenty związane ze stażem, tj.: 

- scenariusze zajęć (tych prowadzonych i obserwowanych wraz z notatkami),

- zaświadczenie ze szkoleń, kursów, itd. (choć te, pewnie też oddajesz dyrektorowi do teczki akt osobowych),

- zdjęcia przygotowanych pomocy dydaktycznych,

- dokumenty prawne (aby łatwiej było przygotować się do egzaminu), 

- oraz inne. 

Segregator ten ma pomóc Ci w przygotowaniu sprawozdania, więc możesz wkładać do niego to, co uważasz za przydatne. 

5. Nauczyciel musi wystąpić z wnioskiem o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego do dyrektora. Wraz z wnioskiem należy przedłożyć kilka dokumentów. Pełna ich lista znajduje się w rozporządzeniu MEN o awansie zawodowym art.9. (link wyżej). 

6. Następnie dyrektor powołuje komisję kwalifikacyjną, która zapoznaje się z oceną dorobku zawodowego nauczyciela i sprawozdaniem z realizacji planu rozwoju zawodowego oraz przeprowadza rozmowę. 

Moim zdaniem rozmowa to tylko formalność. Jeśli nauczyciel stażysta sumiennie wywiązywał się z obowiązków, trudno nie spełnić wymagań na stopień nauczyciela kontraktowego :)

7. Przewodniczący komisji wręcza nauczycielowi  zaświadczenie o akceptacji komisji. 

8. Następnie dyrektor wydaje nauczycielowi akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego i od 1 września nauczyciel otrzymuje podwyżkę wynagrodzenia. 

Otrzymanie aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego kończy procedurę awansu na ten stopień. Staż na kolejny stopień awansu nauczyciel może rozpocząć po przepracowaniu 2 lat od momentu uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego.


Mam nadzieję, że mniej więcej przedstawiłam Wam proces awansu zawodowego na nauczyciela kontraktowego. Wiedzę tę zdobędziecie również zapoznając się z rozporządzeniem MEN na temat awansu zawodowego. 

Podczas mojego stażu dopadła nas pandemia. Na szczęście nie musiałam zmieniać planu rozwoju zawodowego, większość punktów udało mi się zrealizować przed. Natomiast w sprawozdaniu uwzględniłam trudności, możliwości realizacji poszczególnych zadań w czasie pandemii. 

  Sprawozdanie ze stażu na nauczyciela kontraktowego 

W sprawozdaniu umieść wszystkie działania, których podjęłaś się podczas stażu. Sprawozdanie oddaje się do dyrektora placówki nie później niż 7 dni po zakończeniu stażu. 

Poniższe sprawozdanie ma charakter inspiracyjny ;) Jest to moje sprawozdanie napisane na zakończenie stażu na stanowisku nauczyciela współorganizującego kształcenie. Każdy będzie miał inne sprawozdanie, w zależności od zadań, które zapisał w planie rozwoju zawodowego, czy stanowiska pracy. 

Przykładowe sprawozdanie 

Masz jeszcze jakieś pytania? Pisz śmiało :) Będzie mi miło jeśli dołączysz też do mojej społeczności w mediach społecznościowych:

FACEBOOK

INSTAGRAM

PINTEREST

YOUTUBE

1 komentarz:

Copyright © bluefingersbywiola , Blogger