niedziela, października 31, 2021

"Zabawa w uważność" - recenzja

W codziennym kontakcie z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym zauważam coraz częściej, że dzieci nie radzą sobie z emocjami, trudniej jest im rozmawiać o swoich przeżyciach. Dodatkowo, coraz częściej narażane są na stres związany z edukacją, rywalizacją czy ambicjami osób dorosłych. Kolejnym dość ważnym elementem tego stanu rzeczy jest rozwój nowych technologii. Dzieci spędzają większą połowę swojego wolnego czasu ze smartfonem, komputerem, bo tylko to wydaje im się najbardziej atrakcyjne i to narzuca im też społeczeństwo. 

Kiedy ja byłam w ich wieku (a wcale to nie była epoka dinozaurów) odrabiałam prace domowe, uczyłam się z podręcznikiem, encyklopedią, szukałam odpowiedzi u osób dorosłych lub w bibliotece. Teraz szuka się rozwiązań u "wujka Googla". 

Nowe technologie, coraz szybsze tempo życia, zmiany społeczne (którym ciężko zapobiec) doprowadziły do tego, że dzieci coraz częściej mają trudności z umiejętnością skupienia uwagi i uważnego słuchania. Ma to też swoje konsekwencje w ich dorosłym życiu. Dzieci, które nie potrafią zrozumieć swoich emocji, doświadczeń, które przeżywają, w dorosłym życiu prawdopodobnie będą narażone na większy stres. Ponadto utrudnia to im też rozwój społeczny, emocjonalny i poznawczy. 

Uważność u dzieci czyli mindfulness



Po co dzieciom (i dorosłym) uważność? Coraz więcej badań naukowych potwierdza fakt, że to właśnie uważność i medytacja ułatwiają nabywanie umiejętności życiowych i tym samym pozwalają na empatyczne odczuwanie tego, co dzieje się w wokół nas, jak i w naszym wnętrzu. Stres, nadmiar obowiązków, brak czasu dla siebie, nowe technologie sprawiają, że coraz trudniej jest nam, ale też i dzieciom skupić się na tym, co istotne, czyli na uważności na swoje potrzeby, emocje, ale też i to, co dzieje się wokół nas. 

"Zabawa w uważność" to książka napisana w nurcie mindfulness, czyli uważności, koncentrowania swojej uwagi na bodźcach wewnętrznych i zewnętrznych w danej chwili. 

"Zabawa w uważność" czyli 60 oryginalnych gier i zabaw, któych celem jest rozwijanie umiejętności wglądu w siebie i w swoje emocje oraz medytacja dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. Autorką książki jest Susan Kaiser Greenland, która w prosty sposób wplata wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki w zbiór praktycznych ćwiczeń i zabaw, które z łatwością można wykorzystać podczas zajęć z dziećmi w przedszkolu, szkole oraz w domu. 

Nauka skupienia uwagi

Książka opiera sie na nauce sześciu kompetencji, które są podstawowym fundamentem rozwoju uważności. Są to:

- skupienie, 

- wyciszenie,

- widzenie,

- przeformułowanie, 

- troskliwość,

- łączność. 



Wszystkie one współgrają ze sobą i odpowiednie ich wykorzystanie pozwala na uzyskanie świadomości procesów, które zachodzą w umyśle, odczuwanie poprzez zmysły tego, co dzieje się wokół, czego konsekwencją jest refleksja nad zachowaniem, które powinno być roztropne i współodczuwające (empatyczne dla siebie i innych). 

Ćwiczenia i zabawy umieszczone w książce są dobrane zgodnie z klasycznym treningiem medytacyjnym i jednocześnie są atrakacyjne dla dzieci, młodzieży. 

Ocena publikacji

"Zabawa w uważność" to ciekawa publikacja wydawnictwa Galaktyka. Porusza tematykę skupienia uwagi, uważności na swoje emocje i potrzeby innych. Dzięki zabawom przedstawionym w książce, dzieci, młodzież, ale i też dorośli mogą doświadczyć swojego bycia "tu i teraz". Uczą się, jak żyć w zgodzie ze sobą, jak  odpowiednio reagować na sytuacje, których doświadczają w sposób współodczuwający, empatyczny. 

Książkę polecam szczególnie nauczycielom, pedagogom i psychologom szkolnym oraz rodzicom. 

Propozycje zabaw można wykorzystać jako element podczas zajęć, można również realizować je podczas zajęć dodatkowych. A co najciekawsze, można je realizować w zaciszu domu, ogródka. 

Ćwiczenia są odpowiednie dla wszystkich dzieci i młodzieży. W zależności od wieku można je swobodnie modyfikować. Ponadto autorka podaje wskazówki, w jaki sposób przeprowadzić daną zabawę, w jaki sposób rozpocząć pracę z dziećmi w nurcie mindfulness. 

Jestem zdecydowanie na tak takim publikacjom! Mam nadzieję, że pojawi się coraz więcej tak ciekawych książek. Może znacie jakieś? 

Co myślicie o mindfulness i medytacji dla dzieci? 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © bluefingersbywiola , Blogger