Podczas zajęć terapeutycznych wykorzystuje różnego rodzaju gry planszowe, karciane, które spełniają założone przeze mnie cele, a nie są tak nużące jak karty pracy czy ćwiczenia w zeszycie.
Pokażę Wam grę karcianą, która posiada bardzo proste zasady gry, jest niezwykle emocjonująca i można ją wykorzystać podczas zajęć rewalidacyjnych, korekcyjno- kompensacyjnych. Ponadto świetnie sprawdzi się w świetlicy szkolnej.
Gra w kolory wydawnictwa Nasza Księgarnia to gra rozwijająca spostrzegawczość, percepcję wzrokową. Dzięki niej uczestnicy utrwalają kolory.
Zasady
Głównym celem gry jest pozbycie się kart i uzyskanie 3 punktów (gwiazdek).
Każdy z graczy otrzymuje 7 kart. Pozostałe karty należy ułożyć w stos i odłożyć je na bok wraz z punktami gwiazdkami. Kostki leżą przed graczami. Rozgrywka rozpoczyna się! Gracz rozpoczynający rundę wybiera dwie kostki (dla młodszych dzieci wystarczy jedna) i nimi rzuca. Wynik rzutu wskazuje na to, jakie karty można wyłożyć na stół.
UWAGA! Karty wykłada się pojedynczo! Po każdym rzucie kostką można wyłożyć tyle kart, ile jest graczy. Kto pierwszy ten lepszy :)
Przy błędnie wyłożonej karcie, oczywiście jest konsekwencja w postaci:
- błędnie wyłożona karta wraca do gracza,
- gracz nie może wyłożyć kart w danej kolejce,
- gracz bierze dodatkowe 3 karty ze stosu.
Ponadto w grze znajdują się 2 jokery, karty specjalne przedstawiające ptaka kwezala. Można je wyłożyć niezależnie od tego, co znajduje się na kostce :)
Runda kończy się, gdy ktoś wyłoży ostatnią kartę. Osoba ta zdobywa 1 punkt- gwiazdkę. Nowa runda rozpoczyna się... Gra trwa do momentu, aż któryś z graczy wygra 3 gwiazdki :)
Prawda, że prosta?
Opinia
Gra zachwyciła mnie bardzo swoją prostotą. Jest pięknie wydana, zachwyca kolorami i ilustracjami. I przede wszystkim i co jest najważniejsze spełnia swoją funkcję! Emocjonuje, na zajęciach nie wieje nudą.
Gra w kolory sprawdzi się zarówno w szkole, jako pomoc terapeutyczna, edukacyjna ale również w domu, na pikniku czy w ogrodzie.
To co, dasz się skusić na grę w kolory? :)
Inne wykorzystanie gry
Karty gry są tak piękne i kolorowe, że można wykorzystać je również w inny sposób.
Rozłóż kilka kart przed dzieckiem. Poproś dziecko o:
- wskaż wszystkie karty w kolorze.... niebieskim, zielonym, czerwonym, itd.
- wymień wszystkie kolory znajdujące się na obrazku,
- policz, ile jest kart z kolorem... żółtym, białym, itd.
Masz jeszcze jakieś pomysły na wykorzystanie gry w pracy terapeutycznej?
Informacje podstawowe:
Autor: Pierre Bellet
Ilustracje: Aurelien Jeanney
Wiek: 6+
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba graczy: 2-7
Czas: około 15 minut.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz