Na początku tego roku rozpoczęłam inicjatywę na moim profilu instagramowym pod nazwą #czytaniezblue.
1. Gdy przeczytasz dowolną książkę udostępnij ją w rolce, poście lub w relacji. Możesz dodać jej ocenę.
2. Oznacz profil @bluefingersbywiola i dopisz #czytaniezblue.
3. Na swoim profilu udostępnię uczestników wyzwania i zapiszę przeczytane przez nas książki w wyróżnionych relacjach.
4. Dzięki wyzwaniu stworzymy listę ciekawych książek oraz zmotywujemy się do czytania.
Zachęcam do wzięcia udziału w inicjatywie!
*********
Wrzesień zbliża się wielkimi krokami, dlatego czas na czytelnicze podsumowanie sierpnia. W poniższym zestawieniu prezentuje Wam książki godne Waszej uwagi, gdy pracujesz z dziećmi w przedszkolu lub w szkole, lub jesteś rodzicem.
👉 Daj znać, która z tych książek najbardziej Cię zaintrygowała i do której chciałabyś. chciałbyś zajrzeć!
Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii t.1
Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii autorstwa Joanny Berendt i Anety Ryfczynskiej wydanej przez Wydawnictwo CoJaNaTo? to zbiór opowiadań o przygodach żyrafy Bibi i jej przyjaciół w Leśnym Zakątku. Jak mówi sama Bibi, Leśny Zakątek to miejsce dialogu, gdzie ważnymi wartościami są empatia, zaufanie, porozumienie, współpraca i dobra zabawa. Każda z bajek przedstawia inny problem, pokazuje i objaśnia sposób jego rozwiązania zgodnie z językiem żyrafy czyli językiem serca. Zagadnienia poruszane w bajkach to:
LINK: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/07/porozumienie-bez-przemocy-dla-dzieci.html
Smok mojego taty
Książka to pełna przygód historia o chłopcu o imieniu Elmer, który chciał uratować smoka... Gdy pewnego dnia Elmer usłyszał opowieść pewnej kotki o uwzięzionym smoku na Dzikiej Wyspie, nie zwlekając długo, spakował plecak i wyruszył na jego poszukiwania.
Po drodze napotyka groźne, dzikie zwierzęta, które co rusz wyczuwają jego obecność na wyspie i próbuje go złapać. Czy im się to uda? Czy Elmer uwolni smoka i zyska przyjaciela?
Przeczytajcie koniecznie!
Książka zachwyciła mnie intrygującą historią, która zachęca (wręcz zmusza Cię!) to dalszego czytania. Uczy kreatywnego myślenia i wychodzenia poza schemat. Pokazuje kreatywne sposoby rozwiązywania problemów. Bo muszę Wam powiedzieć, że Elmer wykazywał się dużym sprytem i kreatywnością w próbie uwolnienia smoka z rąk dzikich zwierząt!
Wydanie książki- przepiękne! Trudno oderwać się od tych kolorów, ilustracji i od samej lektury.
Książka sprawdzi się jako lektura dla dzieci 5+. Można ją czytać w domu, przedszkolu, w szkole dla dzieci z edukacji wczesnoszkolnej.
Cała recenzja i zdjęcia książki👇
LINK: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/08/smok-mojego-taty-klasyk-literatury.html
Owocoemocje czyli jak się czujesz w swojej skórze
Owocoemocje czyli jak się czujesz w swojej skórze? to przyjemna lektura dla dzieci przedszkolnych. Autorzy Saxton Freymann i Joost Elffers w kreatywny sposób pokazują dzieciom świat emocji. Zabawne ilustracje z mimiką różnych owoców to przydatna pomoc przy rozmowie o emocjach z przedszkolakami. Dodatkowo w publikacji znajdują się krótkie wierszyki, które ułatwiają ich nazywanie.
Książka może przydać się również na indywidualnych zajęciach terapeutycznych czy rewalidacyjnych.
Książeczka wydana przez Wydawnictwo Babaryba.
Pomysły na zabawy i cała recenzja👇
LINK: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/08/owocoemocje.html
Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów
Choć w książce padają naprawdę szalone pytania to zgłębiając się w temat okazuje się, że szaleni jesteśmy my, którzy pozwalamy na takie działania. Dwanaście szalonych pytań i czasami przerażajace odpowiedzi. Wiele ciekawostek i użytecznej wiedzy.
- życie śmieci,
- zależność pomiędzy toaleta a truskawkami,
- podróże tej oto recenzji po dnie oceanu,
- znaczenie istot żywych w środowisku.
Oczywiście to tylko kilka zagadnień polecanej przeze mnie książki.
LINK: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/08/dlaczego-orangutany-nie-lubia-pasty-do.html
Opowiedz mnie
Dzięki książce dzieci:
- uczą się opowiadać historie, bajki, opowiadania,
- rozbudzają swoją kreatywność i pobudzają wyobraźnię,
-ćwiczą funkcje językowe i komunikacyjne,
- świetnie się bawią!
Polecam ją również do zabawy w domowym zaciszu:)
Cała recenzja: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/08/opowiedz-mnie-wydawnictwo-babaryba.html
Chodź na dwór
Chodź na dwór to zbiór inspiracji do eksplorowania świata przyrody i świetnej zabawy. Autorka Catherine Ard zadbała o ich różnorodność. W książce można znaleźć zabawy o charakterze plastyczno- technicznym, zabawy rozwijające zmysły, percepcję słuchową i wzrokową. Ponadto dzieci zamieniają się przyrodniczych detektywów, odkrywają różne ciekawostki i uczą się nowych umiejętności.
- tropienie zwierząt,
- liczenie lat drzew,
- budowanie szałasu,
- zabawy w wodzie,
- pomysły na zabawy plastyczne, muzyczne,
- i wiele innych!
Smoka Oskara z pewnością polubią wszystkie przedszkolaki i pierwszaki!
Cała recenzja: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/08/pierwszy-dzien-szkoy-jak-sobie-poradzic.html
Co wstrząsa Ziemią?
Już na pierwszych stronach dzieci dowiadują się, co zabrać na wycieczkę, jak się na nią przygotować. Gdy wyruszają na wyprawę towarzyszy temu nutka ciekawości, ekscytacji nad tym, co też w tym lesie się znajduje. I choć na pierwszy rzut oka, wydawać by się mogło, że niewiele... Jakie zaskoczenie, gdy okazuje się, że jest inaczej...
Książeczka jest świetnym pomysłem do rozmów o darach lasu, zwierzętach. Najmłodsi czytelnicy dowiedzą się jakie zwierzęta można spotkać w lesie, zobaczą, że mieszkają tam różne ptaki, które mają różne dzioby, skrzydła, ogony i pióra! Autorka zwraca też uwagę na to, jak należy zachować się w lesie. Pokazuje bioróżnorodność.
Przy okazji jest to publikacja, która zaskoczyła mnie wizualnie. I choć zawiera niewiele tekstu, same ilustracje wnoszą bardzo wiele w dziecięce postrzeganie świata, w szczególności lasu i przyrody.
Autorka zachęca do przeżywania wyprawy do lasu wszystkimi zmysłami. Zachęca do obserwacji lasu według trzech kategorii. Tego co znajduje się wokół mnie, na dole, i do góry. Bo wszędzie znajduje się coś wartego uwagi. Pod koniec ksiażki znajdują się cenne rady dotyczące odczuwania lasu przez nasze zmysły. Bardzo podoba mi się to, że uwzględnione zostały te zmysły, o których często zapominamy takie jak węch (w lesie można czuć zapach mokrej ziemi, słodkiej woni kwiatów czy zapach grzybów), dotyk (dzięki skórze czujemy kora jest szorstka, niektóre liście kłujące, a kamieć jest chropowaty). Oprócz tego widzimy różne tropy zwierząt, kształty liści, wielkość drzew, zmieniającą się porę dnia i pogodę; słyszymy ćwierkanie ptaków, szum drzew, cykanie owadów. W lesie też można posmakować owoców, takich jak maliny, jeżyny, poszukać orzechów, grzybów, a nawet z darów lasu zaparzyć herbatę. Las to niezwykłe bogactwo wszystkiego, co pięknie pokazuje nam ta książeczka. Ponadto, autorka zwraca uwagę dzieci na różnych mieszkańców lasu i miejsca, gdzie mogą się kryć.
Podsumowując książeczka oczarowała mnie pod każdym względem estetycznym, merytorycznym. Książka nadaje się na wyciszenie grupy czy dziecka. Dzięki pięknym ilustracjom, dzieci mogą opowiadać to, co widzą, czują. Podczas czytania, można włączyć leśną muzykę i po prostu przeglądać książeczkę w ciszy. Ponadto jest porządnie wydana, ma ciekawą oprawę, w dotyku jest bardzo przyjemna.
Książka zachęca do bycia na łonie natury bez pośpiechu, obserwując, co się dzieje dookoła, wytężając wszystkie zmysły i po prostu być tu i teraz.
Fergal się złości
Fergal się złości to nowość Wydawnictwa Papilon autorstwa Robert'a Starling's. Książka ta otwiera serię książek o emocjach. I choć na rynku wydawniczym jest pełno książek o tej tematyce, w szczególności o złości, ta zauroczyła mnie swoją prostotą, pięknym wydaniem i konkretnym komunikatem.
Fergal to mały smok, który dość często wybucha ogniem. Złość pojawia się szczególnie wtedy, kiedy ktoś nakazuje mu coś zrobić. Fergal spotyka się z różnymi przykrymi sytuacjami, które powodują, że przyjaciele zaczęli go unikać. Roztropna mama Fergala wyjaśniła smokowi, że złość jest normalna i że każdy się czasami złości. Ważne jest jednak, aby odnaleźć swój sposób na złość. Fergal zapoznał się z różnymi sposobami swoich przyjaciół. Jak myślisz, czy udało mu się zapanować nad złością?
Fergal się złości to bardzo przyjemna książeczka, która w prosty, dla dziecięcego zrozumienia, sposób pokazuje, czym jest złość, jak się może przejawiać, co może ją powodować oraz w jaki sposób można nad nią zapanować.
Książka powinna znaleźć się na półce nauczycieli edukacji przedszkolnej, psychologa pracującego w przedszkolu, pedagoga specjalnego. Świetnie sprawdzi się do zajęć grupowych lub indywidualnych o emocjach. Oczywiście, uważam, że takie książki powinny też zasilić domową biblioteczkę rodziców dzieci w wieku przedszkolnym.
Cała recenzja i zdjęcia książki 👇
LINK: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/08/fergal-sie-zosci-czyli-o-sposobach.html
Która książka szczególnie wpadła Ci oko?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz