poniedziałek, sierpnia 29, 2022

Literatura dziecięca-ulubieńcy sierpnia 2022

Na początku tego roku rozpoczęłam inicjatywę na moim profilu instagramowym pod nazwą #czytaniezblue

1. Gdy przeczytasz dowolną książkę udostępnij ją w rolce, poście lub w relacji. Możesz dodać jej ocenę. 

2. Oznacz profil @bluefingersbywiola i dopisz #czytaniezblue.

3. Na swoim profilu udostępnię uczestników wyzwania i zapiszę przeczytane przez nas książki w wyróżnionych relacjach.

4. Dzięki wyzwaniu stworzymy listę ciekawych książek oraz zmotywujemy się do czytania. 

Zachęcam do wzięcia udziału w inicjatywie! 

*********

Wrzesień zbliża się wielkimi krokami, dlatego czas na czytelnicze podsumowanie sierpnia. W poniższym zestawieniu prezentuje Wam książki godne Waszej uwagi, gdy pracujesz z dziećmi w przedszkolu lub w szkole, lub jesteś rodzicem. 

👉 Daj znać, która z tych książek najbardziej Cię zaintrygowała i do której chciałabyś. chciałbyś zajrzeć!


Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii t.1



Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii autorstwa Joanny Berendt i Anety Ryfczynskiej wydanej przez Wydawnictwo CoJaNaTo? to zbiór opowiadań o przygodach żyrafy Bibi i jej przyjaciół w Leśnym Zakątku. Jak mówi sama Bibi, Leśny Zakątek to miejsce dialogu, gdzie ważnymi wartościami są empatia, zaufanie, porozumienie, współpraca i dobra zabawa. Każda z bajek przedstawia inny problem, pokazuje i objaśnia sposób jego rozwiązania zgodnie z językiem żyrafy czyli językiem serca. Zagadnienia poruszane w bajkach to:

- kłótnie między rodzeństwem, 
- bliskość, 
- emocje tj. radość, strach, smutek, złość... 
- umiejętność dzielenia się, 
- zachowanie się przy gościach, 
- potrzeby, 
-szacunek wobec siebie i innych osób, 
- proszenie o pomoc, itd. 

Książka ma bardzo dużą wartość edukacyjną i wychowawczą. Podoba mi się to, że pokazuje sytuacje bliskie każdemu dziecku i sposoby rozwiązania danego problemu nie naruszając godności swojej i innych osób. 

Cała recenzja👇

LINK: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/07/porozumienie-bez-przemocy-dla-dzieci.html


Smok mojego taty 


Przedstawiam Wam dziś klasykę gatunku literatury dziecięcej 
Smok mojego taty napisany przez Ruth Stiles Gannett a wydany w współczesnej wersji przez Wydawnictwo Skład Papieru
Pierwsze wydanie tej książki jest z 1948 roku, ale niech Was to nie zmyli... Opowieść jest ponadczasowa i pokazuje moc wyobraźni i kreatywności!

Książka to pełna przygód historia o chłopcu o imieniu Elmer, który chciał uratować smoka... Gdy pewnego dnia Elmer usłyszał opowieść pewnej kotki o uwzięzionym smoku na Dzikiej Wyspie, nie zwlekając długo, spakował plecak i wyruszył na jego poszukiwania. 

Po drodze napotyka groźne, dzikie zwierzęta, które co rusz wyczuwają jego obecność na wyspie i próbuje go złapać. Czy im się to uda? Czy Elmer uwolni smoka i zyska przyjaciela? 

Przeczytajcie koniecznie!

Książka zachwyciła mnie intrygującą historią, która zachęca (wręcz zmusza Cię!) to dalszego czytania. Uczy kreatywnego myślenia i wychodzenia poza schemat. Pokazuje kreatywne sposoby rozwiązywania problemów. Bo muszę Wam powiedzieć, że Elmer wykazywał się dużym sprytem i kreatywnością w próbie uwolnienia smoka z rąk dzikich zwierząt!

Wydanie książki- przepiękne! Trudno oderwać się od tych kolorów, ilustracji i od samej lektury. 

Książka sprawdzi się jako lektura dla dzieci 5+. Można ją czytać w domu, przedszkolu, w szkole dla dzieci z edukacji wczesnoszkolnej. 

Cała recenzja i zdjęcia książki👇

LINK: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/08/smok-mojego-taty-klasyk-literatury.html


Owocoemocje czyli jak się czujesz w swojej skórze



Owocoemocje czyli jak się czujesz w swojej skórze? to  przyjemna lektura dla dzieci przedszkolnych. Autorzy Saxton Freymann i Joost Elffers w kreatywny sposób pokazują dzieciom świat emocji. Zabawne ilustracje z mimiką różnych owoców to przydatna pomoc przy rozmowie o emocjach z przedszkolakami. Dodatkowo w publikacji znajdują się krótkie wierszyki, które ułatwiają ich nazywanie.

Książka może przydać się również na indywidualnych zajęciach terapeutycznych czy rewalidacyjnych.

Książeczka wydana przez Wydawnictwo Babaryba

Pomysły na zabawy i cała recenzja👇

LINK: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/08/owocoemocje.html


Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów


Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów to publikacja idealna, gdy chcesz zwiększyć świadomość dzieci w kontekście dbania o planetę a jednocześnie zaciekawić je otaczającym światem.

Choć w książce padają naprawdę szalone pytania to zgłębiając się w temat okazuje się, że szaleni jesteśmy my, którzy pozwalamy na takie działania. Dwanaście szalonych pytań i czasami przerażajace odpowiedzi. Wiele ciekawostek i użytecznej wiedzy.

Publikacja przypomina mi trochę mapę myśli z pięknymi kolorowymi ilustracjami, które przyciągają oko młodego czytelnika. 

Tematyka książki to m. in:
- wszechobecny plastik i jego zdolności pływackie,
- życie śmieci,
- zależność pomiędzy toaleta a truskawkami,
- podróże tej oto recenzji po dnie oceanu,
- znaczenie istot żywych w środowisku.
Oczywiście to tylko kilka zagadnień polecanej przeze mnie książki.

Publikacja idealna do rozmów o ekologii, bioróżnorodności, klimacie, zanieczyszczeniach. Z pewnością polecam ją nauczycielom przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej oraz rodzicom. Bo dobrych książek nigdy za wiele!

Autorem jest Emmanuelle Figueras. Książka wydana przez Wydawnictwo Kropka

LINK: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/08/dlaczego-orangutany-nie-lubia-pasty-do.html

Opowiedz mnie



Opowiedz mnie to wyjątkowa, aktywizująca książeczka, której pomysłodawczynią jest Madalena Matoso, a autorami są nasi mali czytelnicy! Książka wydana przez Wydawnictwo Babaryba

Dzięki książce dzieci:
- uczą się opowiadać historie, bajki, opowiadania,
- rozbudzają swoją kreatywność i pobudzają wyobraźnię,
-ćwiczą funkcje językowe i komunikacyjne,
- świetnie się bawią!

Głównym zadaniem dziecka jest wymyślenie historii opartej na możliwościach, które daje autorka pomysłu. Dziecko wędruje palcem po labiryncie i wybiera różne opcje przy okazji mówiąc na głos swoją wymyśloną bajkę. Opcji na opowiadania jest naprawdę dużo!

Książkę można wykorzystać indywidualnie np. w pracy terapeutycznej czy rewalidacji z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (gdzie naszymi celami jest poprawa funkcji językowych, komunikacyjnych, poznawczych). Ponadto to świetne narzędzie do pracy grupowej w przedszkolu czy w szkole, w świetlicy czy podczas lekcji.

Oprócz niekończącej się liczby opowiadań, dzieci mogą tworzyć ilustracje do wymyślonych historii, ba! mogą nawet napisać bajkę, nadać jej tytuł i być autorem swojej pierwszej książki!

Polecam ją również do zabawy w domowym zaciszu:)

Cała recenzja: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/08/opowiedz-mnie-wydawnictwo-babaryba.html


Chodź na dwór



Chodź na dwór to zbiór inspiracji do eksplorowania świata przyrody i świetnej zabawy. Autorka Catherine Ard  zadbała o ich różnorodność. W książce można znaleźć zabawy o charakterze plastyczno- technicznym, zabawy rozwijające zmysły, percepcję słuchową i wzrokową. Ponadto dzieci zamieniają się przyrodniczych detektywów, odkrywają różne ciekawostki i uczą się nowych umiejętności.

W publikacji znajdują się takie inspiracje jak: 
  • tropienie zwierząt,
  • liczenie lat drzew,
  • budowanie szałasu, 
  • zabawy w wodzie, 
  • pomysły na zabawy plastyczne, muzyczne, 
  • i wiele innych!
Książka ma charakter edukacyjny i zachęca do wyjścia na świeże powietrze i zabawy. Oprócz tego pojawia się tam wątek ekologiczny. Podoba mi się to, że książka zachęca do samodzielności młodych czytelników i pozwala im na poczucie sprawstwa. Ponadto na samym wstępie, autorka zwraca uwagę czytelnika na dbanie o miejsce zabawy, czyli konieczność zostawienia go takim, jakim się go zastało. Dodatkowo, daje wskazówki, co warto zabrać na wyprawy na dworze. 

Książkę polecam każdemu młodemu przyrodnikowi. Ponadto publikacja może być świetną inspiracją dla nauczycieli edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej i rodziców.

Autorem książki jest Catherine Ard. Wydana przez Wydawnictwo Kropka


Oskarowe perypetie. Pierwszy Dzień Szkoły. 




Ciekawą książką oswajającą temat pierwszego dnia szkoły jest książka "Oskarowe Perypetie. Pierwszy Dzień Szkoły" autorki Anny Jagodzińskiej.

Oskar to mały smok , który mieszka wraz z rodzicami w Smoczej Dolinie. Poznajemy Oskara w dniu pójścia pierwszy raz do szkoły. Smok bardzo się denerwuje tym wydarzeniem. Według niego najlepiej, gdyby szkoła w ogóle się nie rozpoczęła. Jak wyglądał pierwszy dzień szkoły małego Smoka i co ma do tego jego kot Cynamon, dowiecie się czytając!

Książeczka jest bardzo przyjemną lekturą. Autorka zwraca uwagę na emocje i wątpliwości, które mogą towarzyszyć każdemu pierwszakowi. W publikacji bohater dostaje wsparcie ze strony rodziców oraz nauczyciela. I mimo swoich początkowych obaw, przeżywa dzień w sposób pozytywny. 

Książka ułatwi i przygotowuje dziecko w przeżyciu pierwszego dnia szkoły. Dlatego polecam ją przede wszystkim nauczycielom edukacji przedszkolnej oraz rodzicom, którzy stoją przed tym wyzwaniem. Jest to krótka historia z pięknymi ilustracjami, które dodają uroku publikacji. 

Bardzo podoba mi się też to, że książka zachęca dzieci do samodzielnego czytania. Duże czcionka, mało tekstu na stronie i dodatkowo kolorowe ilustracje zachęcają dzieci do eksplorowania książki. I co jest zachęcające, na ostatniej stronie znajduje się mała niespodzianka dla przyjaciół Oskara😊

Smoka Oskara z pewnością polubią wszystkie przedszkolaki i pierwszaki!

Cała recenzja: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/08/pierwszy-dzien-szkoy-jak-sobie-poradzic.html


Co wstrząsa Ziemią?



❓Jakie klęski żywiołowe przeżyliście w swoim życiu? Jaki emocje Wami wtedy targały? Wiedzieliście, co trzeba zrobić ?

Nie wiem jak Wy, ale uwielbiam książki o charakterze edukacyjnym. Lubię czytać ciekawostki, szczególnie te ze świata przyrody. Książka, którą Wam dzisiaj polecam to publikacja o potędze Ziemi. Choć, my ludzie, często myślimy, że jesteśmy Panami tego świata, Matka Ziemia bardzo często przypomina nam o tym, że jesteśmy w błędzie.

Co wstrząsa Ziemią to publikacja autorstwa Robin Jacobs, wydana nakładem Wydawnictwo Kropka. Autorka w ciekawy sposób przedstawia nam takie klęski żywiołowe jak m.in.:

👉wybuchy wulkanów,
👉cyklony,
👉tsunami,
👉trzęsienia ziemi,
👉pożary,
👉śnieżyce,
👉i inne katastrofy meteorologiczne.

Książka zdecydowanie nadaje się dla każdego pasjonata przyrody, ciekawskiego świata. Publikacja w pasjonujący sposób pokazuje nam, jak wygląda Ziemia, z czego jest zbudowana, przedstawia przyczyny różnych zjawisk i procesów. Ponadto podoba mi się to, że znajdują się w niej wykresy, mapy, kolorowe ilustracje, które ułatwiają przyswojenie wiedzy. Dodatkowo, dowiemy się, co należy zrobić w razie niebezpieczeństwa klęskami żywiołowymi.

Książka z pewnością przyda się na zajęciach edukacyjnych, nada na prezent dla ciekawskich świata. Ponadto jest dobrą propozycją do kącika przyrodniczego w klasie.

✅Polecam! Z tą książką ciekawe zajęcia przyrodnicze gwarantowane!

Cała recenzja i zdjęcia👇


Wyprawa do lasu




"Wyprawa do lasu" to swojego rodzaju picturebook dla najmłodszych, napisany w duchu mindfulness przez katalońską autorkę Mariona Tolosa Sistere.

Już na pierwszych stronach dzieci dowiadują się, co zabrać na wycieczkę, jak się na nią przygotować. Gdy wyruszają na wyprawę towarzyszy temu nutka ciekawości, ekscytacji nad tym, co też w tym lesie się znajduje. I choć na pierwszy rzut oka, wydawać by się mogło, że niewiele... Jakie zaskoczenie, gdy okazuje się, że jest inaczej...

Książeczka jest świetnym pomysłem do rozmów o darach lasu, zwierzętach. Najmłodsi czytelnicy dowiedzą się jakie zwierzęta można spotkać w lesie, zobaczą, że mieszkają tam różne ptaki, które mają różne dzioby, skrzydła, ogony i pióra! Autorka zwraca też uwagę na to, jak należy zachować się w lesie. Pokazuje bioróżnorodność.

Przy okazji jest to publikacja, która zaskoczyła mnie wizualnie. I choć zawiera niewiele tekstu, same ilustracje wnoszą bardzo wiele w dziecięce postrzeganie świata, w szczególności lasu i przyrody.

Autorka zachęca do przeżywania wyprawy do lasu wszystkimi zmysłami. Zachęca do obserwacji lasu według trzech kategorii. Tego co znajduje się wokół mnie, na dole, i do góry. Bo wszędzie znajduje się coś wartego uwagi. Pod koniec ksiażki znajdują się cenne rady dotyczące odczuwania lasu przez nasze zmysły. Bardzo podoba mi się to, że uwzględnione zostały te zmysły, o których często zapominamy takie jak węch (w lesie można czuć zapach mokrej ziemi, słodkiej woni kwiatów czy zapach grzybów), dotyk (dzięki skórze czujemy kora jest szorstka, niektóre liście kłujące, a kamieć jest chropowaty). Oprócz tego widzimy różne tropy zwierząt, kształty liści, wielkość drzew, zmieniającą się porę dnia i pogodę; słyszymy ćwierkanie ptaków, szum drzew, cykanie owadów. W lesie też można posmakować owoców, takich jak maliny, jeżyny, poszukać orzechów, grzybów, a nawet z darów lasu zaparzyć herbatę. Las to niezwykłe bogactwo wszystkiego, co pięknie pokazuje nam ta książeczka. Ponadto, autorka zwraca uwagę dzieci na różnych mieszkańców lasu i miejsca, gdzie mogą się kryć.

Podsumowując książeczka oczarowała mnie pod każdym względem estetycznym, merytorycznym. Książka nadaje się na wyciszenie grupy czy dziecka. Dzięki pięknym ilustracjom, dzieci mogą opowiadać to, co widzą, czują. Podczas czytania, można włączyć leśną muzykę i po prostu przeglądać książeczkę w ciszy. Ponadto jest porządnie wydana, ma ciekawą oprawę, w dotyku jest bardzo przyjemna.

Książka zachęca do bycia na łonie natury bez pośpiechu, obserwując, co się dzieje dookoła, wytężając wszystkie zmysły i po prostu być tu i teraz.

Cała recenzja i zdjęcia książki 👇

Fergal się złości



Fergal się złości to nowość Wydawnictwa Papilon autorstwa Robert'a Starling's. Książka ta otwiera serię książek o emocjach. I choć na rynku wydawniczym jest pełno książek o tej tematyce, w szczególności o złości, ta zauroczyła mnie swoją prostotą, pięknym wydaniem i konkretnym komunikatem. 

Fergal to mały smok, który dość często wybucha ogniem.  Złość pojawia się szczególnie wtedy, kiedy ktoś nakazuje mu coś zrobić. Fergal spotyka się z różnymi przykrymi sytuacjami, które powodują, że przyjaciele zaczęli go unikać. Roztropna mama Fergala wyjaśniła smokowi, że złość jest normalna i że każdy się czasami złości.  Ważne jest jednak, aby odnaleźć swój sposób na złość. Fergal zapoznał się z różnymi sposobami swoich przyjaciół. Jak myślisz, czy udało mu się zapanować nad złością?

Fergal się złości to bardzo przyjemna książeczka, która w prosty, dla dziecięcego zrozumienia, sposób pokazuje, czym jest złość, jak się może przejawiać, co może ją powodować oraz w jaki sposób można nad nią zapanować. 

Książka powinna znaleźć się na półce nauczycieli edukacji przedszkolnej, psychologa pracującego w przedszkolu, pedagoga specjalnego. Świetnie sprawdzi się do zajęć grupowych lub indywidualnych o emocjach. Oczywiście, uważam, że takie książki powinny też zasilić domową biblioteczkę rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. 

Cała recenzja i zdjęcia książki 👇

LINK: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/08/fergal-sie-zosci-czyli-o-sposobach.html


Która książka szczególnie wpadła Ci oko? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © bluefingersbywiola , Blogger