czwartek, sierpnia 04, 2022

"Trafiony zatopiony" seria o emocjach

Pamiętam, że w mojej szkole podstawowej mało mówiło się o emocjach. Odbywały się ewentualnie rozmowy w sytuacjach krytycznych. Nie przypominam sobie, aby były temu poświęcone zajęcia. Na szczęście to się zmienia. Powstają coraz to lepsze publikacje książkowe w tej tematyce, zarówno dla nas nauczycieli, rodziców, jak i dla dzieci. 






I w dzisiejszym artykule chcę Wam właśnie takie cuda pokazać!
Seria Trafiony zatopiony to jak do tej pory trzy książki, których autorką jest Allison Edwards. Autorka jest psycholożką, licencjonowaną terapeutką specjalizującą się w pracy z dziećmi, młodzieżą i rodzinami, praktykiem Play Therapy. Główne jej zaintersowania to zagadnienia lęku, zaburzeń emocjonalnych, samooceny i praca z dziećmi szczególnie uzdolnionymi. Ponadto ma dwudziestoletnie doświadczenie jako nauczycielka i pedagog szkolna. 

Książki z tej serii zostały wydane przez Wydawnictwo LEVYZ

Trafiony zatopiony. 
Jak pomóc dziecku (i sobie) przejść 
przez powódź emocji





Czytając ten poradnik, wręcz zostałam TRAFIONA i ZATOPIONA 😍
Zostałam trafiona wiedzą opartą na neuronauce oraz doświadczyłam ze strony autorki akceptację, zrozumienie. Zostałam zatopiona, gdyż nagle mnie olśniło! I to zatopienie choć takie symboliczne, uzmysłowiło mi jak jeszcze niewiele wiem o tym, co dzieje się ze mną, z dorosłymi i z dziećmi podczas przeżywania niektórych emocji. 

Trafiony zatopiony to poradnik dla rodziców, nauczycieli, pedagogów, psychologów szkolnych. Poradnik, który w niewielkim rozmiarze przekazuje nam taki ogrom wiedzy na temat biologii emocji, strategii, jak sobie poradzić z nadmiarem swoich emocji, ale też u innych. Książka zawiera 5 rozdziałów, każdy z nich poświęcony jest innej tematyce: 

Rozdział 1. Pokazuje nam jak nasz mózg przetwarza emocje. Z tego rozdziału nauczymy się biologii emocji.

Rozdział 2. Poświęcony jest negatywnym doświadczeniom z dzieciństwa, które mają wpływ na nasze zdrowie psychiczne i na rozwój naszego mózgu ( w tym nasze emocje).

Rozdział 3. Dowiadujemy się, jak współpracować z dzieckiem w szkole, jak mu pomóc w sytuacjach trudnych. Autorka przedstawia strategie dla nas nauczycieli. Strategie, które w łatwy sposób można wprowadzić w życie. Ponadto w tym rozdziale, autorka przypomina, jak powinna wyglądać praca z dzieckiem w gabinecie psychologa, pedagoga szkolnego. 

Rozdział 4. Ten rozdział poświęcony jest pracy z dzieckiem w domu. Autorka pokazuje strategie, proste, ale konkretne, jak rodzic może pomóc swojemu dziecku w sposób akceptujący, z szacunkiem i jednocześnie stawiając odpowiednie granice. 

Rozdział 5. To rozdział praktyczny, w którym autorka uczy nas jak rozmawiać z dziećmi o emocjach, jak nauczyć je wrócenie do równowagi w czasie trudnych emocji. 

Książka to praktyczny poradnik, który powinien znaleźć się na półce każdego rodzica, nauczyciela, pedagoga, psychologa. Podoba mi się też to, że autorka zadając odpowiednie pytania, daje nam czytelnikom czas na refleksje. 

Marcysia czuje za dużo



Jest to kolejna książeczka z serii Trafiony zatopiony. Jest to publikacja dla dzieci. 

Marcysia zostaje zalewana przez emocje, czuje je wszystkie i jeszcze w dodatku pojawiają się one w niespodziewanych momentach. Raz jest zezłoszczona, za chwile smutna, zazdrosna, zakłopotana, wystarszona. Dziewczynce bardzo zależy na tym, aby móc odczuwać szczęście cały czas, gdyż wtedy czuje się najlepiej. Szczęście daje jednak dziewczynce bardzo ważną lekcję, jaką jest uświadomienie, że wszystkie emocje są ważne. Gdy tylko dziewczynka zaakceptuje ten fakt, to poczuje pewność siebie i pokój wewnętrzny. 

Autorka w bardzo przejrzysty sposób pokazuje dzieciom, że wszystkie emocje są ważne i mają swoje zadanie. W książce pokazane są takie stany jak: pierwsze objawy depresji, obniżony nastrój, przeciążenie emocjonalne. Zachęca czytelnika do wyjścia naprzeciw tym emocjom, zaprzyjaźnienia się z nimi, aby poczuć samooakceptacje i odzyskać równowagę wewnętrzną. 

Podoba mi się to, że książka oprócz rzetelnej wiedzy, przekazuje ją w sposób jasny i zrozumiały dla młodego czytelnika. Dodatkowo, ksiażka jest kolorowa, co zachęca do jej eksploracji. 

I myślę, że warto też wspomnieć, książka dodaje otuchy i pomaga w przywróceniu spokoju ducha!

Książka to świetna bajka psychoedukacyjna, która sprawdzi się na zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne, na zajęciach edukacyjnych,  podczas rozmów z pedagogiem, psychologiem szkolnym. Ponadto może być doskonałą pomocą podczas rodzinnych rozmów. 

Diego czuje za mocno



Książka ta stricte powiązana jest z treściami Trafiony zatopiony, gdyż pokazuje dzieciom biologię emocji. Uczy tego, jak panować nad emocjami, pokazuje strategie, które ułatwią wrócenie do równowagi psychicznej.

Diego jest chłopcem, który odczuwa wszystkie emocje zbyt mocno. Gdy jest zdenerwowany to ta złość powoduje, że traci panowanie nad sobą, krzyczy, niszczy przedmioty.  Gdy jest zestresowany to odczuwa sparaliżowanie. Diego nie rozumie, co się z nim dzieje, zawsze po takich trudnych sytuacjach czuje wstyd, że tak go poniosło. Przychodzą do niego myśli: Jestem złym chłopcem, bratem, synem... Bardzo często Diego czuje się wytrącony z równowagi, przez małe drobiazgi.
Dlatego rodzice postanowili skonsultować się z psychologiem. Wizyta u psychologa pomogła chłopcu zrozumieć, co się z nim dzieje w stanie powodzi emocjonalnej oraz nauczyła go strategii, jak poradzić sobie w takich sytuacjach. 

Bardzo podoba mi się to, że w publikacji pokazana jest wizyta u psychologa, terapeuty, jako coś normalnego. Wizyta jest czymś przyjemnym, atrakcyjnym i przede wszystkim pomaga! Dziękuję autorce za to, że normalizuje wizyty, rozmowy z psychologiem. 

W książce, autorka tłumaczy, co się dzieje z naszym mózgiem podczas przeżywania emocji takich jak złość, strach. Pokazuje trzy strategie pomocne w przywróceniu równowagi i są to: oddychanie, relaks i wyobraźnia. Zrozumienie działania mózgu, pomaga dzieciom podejmować lepsze decyzje!

Jest to kolejna genialna bajka psychoedukacyjna, którą warto wykorzystać na zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne, na zajęciach edukacyjnych,  podczas rozmów z pedagogiem, psychologiem szkolnym. Jest też idealna do czytania wspólnie z rodzicem. 


Dodatkowe karty pracy

Na stronie Wydawnictwa Levyz znajdziesz dodatkowe, darmowe karty pracy do polecanych przeze mnie książek. 




Która z książek zainteresowała Cię najbardziej ? 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © bluefingersbywiola , Blogger