wtorek, stycznia 03, 2023

Czym jest rodzicielstwo bliskości?

Komunikowanie się z matką jest warunkiem przetrwania i rozwoju małego dziecka. 

C. Trevarthen, K.J. Aitken



Pojęcie przywiązanie odgrywa znaczącą rolę w wyjaśnieniu, dlaczego mamy tak dużą potrzebę bliskości drugiej osoby. Według Siegela przywiązanie to: 
wrodzony system w mózgu, który w trakcie swego rozwoju wpływa na organizację procesów motywacyjnych, emocjonalnych i pamięciowych w odniesieniu do znaczących postaci zapewniających jednostce opiekę.

Bardzo duży wkład w rozwój teorii przywiązania u ludzi wniósł John Bowlby. Uważał on, że pierwsze trzy lata dziecka są krytyczne. Po tym okresie wytworzenie przwywiązania jest praktycznie niemożliwe. 

Dzieci przychodzą na świat przygotowane, z punktu widzenia ewolucyjnego i wyposażone we wrodzone zdolność adaptacyjne (np. odruchy) oraz zdolności sygnalizacyjne i przywiązaniowe. Niemowlęta są aktywne i komunikują się ze światem. Wiedzą, co ma na nie dobry wpływ i co jest im potrzebne do rozwoju. Jak mówił znany pedagog Friedrich Fröbel: 
Wychowanie to przykład i miłość- nic więcej. 

Okazuje się, że bardzo ważne też w rozwoju dziecka jest wytworzenie bezpiecznej więzi. Odgrywa ona bardzo dużą rolę. Z czasem bowiem dochodzi do uwewnętrzniania doświadczeń z opiekunem/ figurą przywiązania i tworzą one swego rodzaju prototyp dla późniejszych relacji z innymi osobami.

Jeżeli chcesz poczytać więcej o przywiązaniu, daj znać w komentarzu!

Bezpiecznemu stylowi przywiązania sprzyjają częste i długotrwałe kontakty z obiektem przywiązania (może to być matka, ojciec, dziadek, babcia, osoby bliskie dziecku). Ponadto bardzo ważna jest responsywność figury przywiązania na sygnały dziecka i umiejętność reagowania na nie w sposób adekwatny. 



Dziecko balansuje pomiędzy więzią a eksploracją. Więź ujawnia się przede wszystkim przy zmęczeniu, chorobie, bólu, lęku separacyjnym (który jest naturalną fazą tworzenia się przywiązania) czy w nowej sytuacji. Dziecko wysyła sygnały, przekonuje się, czy w razie potrzeby uzyska pomoc. Otrzymanie adekwatnej pomocy, reakacja ze strony figury przywiązania na sygnały wysyłane przez dziecko pozwala na powrót do eksploracji świata, poznawanie go, zabawę. Eksploracja świata związana jest z tym, że dziecko rozwija się, nabywa coraz więcej umiejętności i kompetencji. 

Rodzicielstwo zorientowane na więź i potrzeby zwana również rodzicielstwem bliskości jest postawą rodziców wobec dziecka. WilliamSears, prekursor, który rozpowszechnił to pojęcie opracował siedem filarów rodzicielstwa bliskości. Są nimi:

  1. Bonding - tworzenie więzi już po porodzie poprzez kontakt fizyczny (przytulanie, głaskanie, dotykanie). Pomocna może być metoda kangurowania.
  2. Breastfeeding- karmienie piersią na żądanie. 
  3. Babywearing- częste noszenie dziecka blisko ciała. Metoda kangurowania sprawdzi się tutaj również znakomiecie. 
  4. Bedding close to baby- spanie blisko dziecka. 
  5. Belief in the language value of your's baby's cry- wiara i świadomość, że dziecko komunikuje się za pomocą płaczu.
  6. Beware of baby trainers - omijać trenerów dzieci.
  7. Balance- poszukiwanie równowagi pomiędzy potrzebami dziecka a potrzebami innych członków rodziny. 
Rodzicielstwo bliskości to bycia dla dziecka, ale też danie sobie, jako rodzicowi luzu, zwracanie uwagi na swoje potrzeby. 

O tym jak osiągnąć tę równowagę przeczytasz w nowości Wydawnictwa Natuli Wild child czyli naturalny rozwój dziecka. Wychowanie zorientowane na więzi i potrzeby autorek Eliane Retz i Christiane Stella Bongertz. 

Jest to poradnik dla rodziców dzieci od narodzin do wieku przedszkolnego, w którym przepadniesz od pierwszej strony. W sposób przystępny przekazuje naukową wiedzę z zakresu teorii przywiązania opartej na podejściu etologicznym. Publikacja zawiera rzetelną wiedzę, ale również pokazuje w jaki sposób można ją wykorzystać w praktyce. Podoba mi się, uważność autorek na wiele sytuacji dnia codziennego, które mogą korzystanie wpływać na rozwijanie więzi a jednocześnie często są dla nas dorosłych niezwykle problematyczne np. konflikty przy ubieraniu, kłopoty ze sprzątaniem, codzienne poranne trudności z jedzeniem, wychodzeniem z domu, itd. 

W tej książce uwielbiam prostotę przekazaną efektem WOW! Jako osoba lubiąca porządkować wiedzę, spodobało mi się to, że w publikacji znajdują się podkreślenia ważniejszej treści, zaznaczanie kolorem. 

Dawno nie czytałam poradnika dla rodziców, który zachwycił, by mnie pod każdym względem. 
Polecam każdemu rodzicowi!

Jeśli choć trochę zainteresowałam Cię tą tematyką, daj znać!

Z czym kojarzy Ci się rodzicielstwo bliskości? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © bluefingersbywiola , Blogger