czwartek, sierpnia 10, 2023

Inspiracje na zajęcia o uczeniu się

Techniki uczenia się stanowią kluczowy element procesu zdobywania wiedzy i umiejętności. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, czy po prostu chcemy poszerzać swoje horyzonty, umiejętność efektywnego uczenia się jest nieoceniona. Warto poruszać temat uczenia się w uczniami w każdym wieku, dlatego przygotowałam kilka inspiracji na zajęcia.

Więcej wiedzy o uczeniu się i technikach znajdziesz tutaj:



Inspiracje na zajęcia o uczeniu się


Te inspiracje na zajęcia nie są typowym scenariuszem. Możesz wybierać dowolnie, dostosowywać do swojej grupy. Ćwiczenia będą odpowiednie dla dzieci pomiędzy 10 a 13 rokiem życia. 

Ćwiczenie 1 Mapa sukcesu

Każde dziecko dostaje dużą kartkę papieru i mnóstwo kolorowych długopisów. Zadaniem dzieci jest narysowanie swojej "mapy sukcesu", czyli graficznej reprezentacji ich celów i kroków, które muszą podjąć, aby je osiągnąć. Mogą używać symboli, rysunków i słów. Po zakończeniu dzieci będą prezentować swoje mapy i omawiać, jakie działania będą musiały podjąć, aby osiągnąć swoje cele.


Ćwiczenie 2 Ślad myśli

Na dużych kartkach papieru każde dziecko zapisuje swoje cele na nowy rok szkolny. Następnie kartki są przekazane sąsiadom z prawej strony. Każde dziecko ma za zadanie napisać jedną rzecz, która może pomóc w osiągnięciu tego celu. Następnie kartki są przekazywane na kolejne osoby, aż każdy uczestnik otrzyma swoją początkową kartkę. Dzieci teraz mogą przeczytać kolejne sugestie i zastanowić się, jak mogą je zastosować w swoim życiu.

Ćwiczenie 3 Wielowymiarowe myślenie

Każde dziecko otrzymuje zestaw klocków konstrukcyjnych. Zadaniem jest zbudowanie jak najwyższej wieży, używając jedynie jednego zestawu. Istnieje jednak pewne ograniczenie - dziecko nie może skorzystać z instrukcji ani zbudować wieży w tradycyjny sposób. Celem tego ćwiczenia jest rozwijanie kreatywności, umiejętności myślenia poza schematami i rozwiązywania problemów. Po zbudowaniu wież dzieci mogą omówić swoje strategie i pomysły.


Ćwiczenie 4 Techniki uczenia się- ćwiczenie w parach

Każda para dostaje jedną technikę uczenia się (np. tworzenie map myśli, notatek, skojarzenia itp.). Każda para ma za zadanie dyskutować i wymyślić przykłady, w jaki sposób mogliby zastosować swoją technikę w nauce konkretnego tematu (np. matematyka, historia, przyroda). Pary mają zapisywać swoje odpowiedzi na kartkach samoprzylepnych lub na papierze.


Ćwiczenie 5 Mapa umiejętności

Podczas tego ćwiczenia, uczniowie będą mogli lepiej poznać swoje mocne i słabe strony w nauce oraz dowiedzą się jakie techniki uczenia się mogą im pomóc w rozwijaniu umiejętności w trudniejszych dziedzinach. Będą także mogli dzielić się swoimi doświadczeniami i uczyć się od innych.

1. Podziel uczniów na grupy 4-5 osobowych.
2. Każdej grupie przypisz jedno duże kartki papieru lub planszę.
3. Poproś uczniów, aby narysowali wielką mapę swoich umiejętności. Niech zaczynają od umieszczenia swojego imienia w środku kartki/planszy.
4. Następnie niech uczniowie narysują "gałązki" reprezentujące różne dziedziny nauki, takie jak matematyka, język angielski, nauki przyrodnicze, itp.
5. Każdy uczeń niech zapisze swoje mocne strony, umiejętności lub dobre oceny w tych dziedzinach na odpowiednich gałązkach mapy.
6. Następnie poproś uczniów o zidentyfikowanie swoich słabych stron, trudności, których doświadczają w tych dziedzinach.
7. Zachęć uczniów do omówienia i dzielenia się swoimi obserwacjami w grupach.
8. Po zakończeniu dyskusji, poproś grupy, aby przedstawiły swoje mapy kolegom z klasy. 9. Zachęć też uczniów, aby podzieli się przykładami sposobów, jak próbują przezwyciężyć trudności w nauce.
10. Na koniec, podziel się kilkoma technikami uczenia się, które mogą pomóc uczniom w pokonywaniu swoich słabości, takie jak tworzenie notatek, powtarzanie materiału, organizowanie czasu itp.
11. Zachęć uczniów do dodania tych technik na swoje mapy umiejętności.


Ćwiczenie 6 Techniki uczenia się w praktyce

Są to ćwiczenia, które możesz wykorzystać na zajęciach z danego przedmiotu. 

1. Mapa myśli: Poproś uczniów, aby stworzyli mapy myśli na różne tematy, używając słów kluczowych, symboli i rysunków. To pomoże im zobaczyć związki między różnymi informacjami i usprawni ich pamięć.

2. Słówka w obrazkach: Poproś uczniów, aby stworzyli zestawy obrazków przedstawiających słówka z danego języka lub tematu. Wprowadź konkurencję, aby zobaczyć, kto może odgadnąć najwięcej słówek.

3. Korelacje: Przygotuj zestawy zdań, w których trzeba znaleźć powiązanie między dwoma tematami. Uczniowie powinni skupić się na łączeniu faktów i wywnioskowaniu logicznych powiązań.

4. Testy krzyżowe: Poproś uczniów, aby wymyślili pytania i odpowiedzi na temat różnych przedmiotów. Następnie wymieszaj pytania i odpowiedzi i poproś ich, aby dopasowali je do siebie.

5. Piosenki edukacyjne: Zaproponuj uczniom napisanie i wykonanie piosenek edukacyjnych na temat jednej z omawianych lekcji. Odtwarzanie tych piosenek na zajęciach może pomóc w utrwaleniu wiedzy.

6. Gra planszowa: Przygotuj grę planszową z pytaniami i zadaniami z różnych dziedzin nauki. Uczniowie będą musieli odpowiedzieć na pytanie lub wykonać zadanie, aby przenieść się na kolejne miejsce na planszy.

7. Przeczytaj to: Wybierz interesujący artykuł związany z omawianym tematem i poproś uczniów, aby przeczytali go w grupach. Następnie mogą wspólnie przedstawić najważniejsze informacje z artykułu i porozmawiać na temat tego, czego się nauczyli.

8. Prezentacja wideo: Połącz technologię i uczenie się, prosząc uczniów, aby stworzyli krótkie filmy edukacyjne na temat omawianego tematu. Mogą używać animacji, rysunków, a nawet swojego głosu, aby przekazać wiedzę.

9. Zgadnij hasło: Przygotuj listę pojęć lub słówek związanych z omawianym tematem i dołącz do każdego przykładu krótką definicję. Poproś uczniów, aby na podstawie definicji zgadli, o jakie słowo chodzi.

10. Wywiad z ekspertem: Zorganizuj wideokonferencję/ spotkanie z ekspertem z danej dziedziny, którego uczniowie mogą zgłaszać pytania. To może pomóc uczniom zobaczyć, jak wiedza jest zastosowana w praktyce i ożywić ich zainteresowanie danym tematem.


Ćwiczenie 7 Techniki uczenia się- plakat

Zanim przystąpisz do tego ćwiczenia zapoznaj uczniów z różnymi technikami uczenia się. Możesz wykorzystać informacje z artykułów na blogu (linki wyżej). 
Podziel klasę na mniejsze grupy. 
Dwie wersje tego ćwiczenia:

1. Uczniowie losują dowolną technikę uczenia i ją przedstawiają w postaci plakatu (mocne strony, słabe, ważne informacje).

2. Plakat: " Jak się uczyć? - sposoby na efektywną naukę"


Ćwiczenie 8 Dyskusja 


Porozmawiaj z uczniami, zadając pytania:

- Co sprawia Ci trudność podczas nauki?
- W jaki sposób się uczysz?
- Jak radzisz sobie z trudnościami w nauce? 
- Jakie masz pomysły na bardziej efektywniejszą naukę?
- itd. 

Podsumuj wypowiedzi uczniów, przedstaw kilka technik, które mogą im pomóc w organizacji i lepszym zapamiętywaniu. 
Wspomnij o technice pomodoro i innych technikach uczenia się. 

Skorzystasz z moich pomysłów? Które ćwiczenie najbardziej Ci się spodobało?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © bluefingersbywiola , Blogger