niedziela, września 08, 2024

"Na tropie podejrzanych relacji" - narzędzie do pracy terapeutycznej

     W dzisiejszym świecie, umiejętności społeczne odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym życiu, zarówno w relacjach osobistych, jak i zawodowych. Kompetencje społeczne, takie jak zdolność budowania zdrowych relacji, reagowania na krzywdę innych oraz dbania o własne granice, są fundamentem dla harmonijnego funkcjonowania w grupie. Niestety, często brakuje nam narzędzi i wiedzy, jak skutecznie rozwijać te umiejętności, co może prowadzić do trudności w relacjach rówieśniczych, rodzinnych. 



    Jakiś czas temu Artur Gębka wydał we współpracy z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym książkę z ćwiczeniami Na tropie podejrzanych zachowań. Link do recenzji znajdziesz tutaj: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2024/04/narzedzie-do-psychoedukacji-na-tropie.html

    Kolejna książka z serii, Na tropie podejrzanych relacji to wyjątkowy przewodnik po świecie relacji, skierowany do uczniów w wieku 9-13 lat. Książka zawiera ponad 70 ćwiczeń, które wspierają budowanie zdrowych relacji, reagowania na krzywdę, dbania o własne granice i rozwiązywania konfliktów. Są to bardzo ważne umiejętności, które ułatwiają współpracę z innymi, ale także pozwalają na lepsze zrozumienie samego siebie, swoich potrzeb oraz oczekiwań względem otoczenia. Umiejętność asertywnego wyznaczania granic i obrony własnych praw, przy jednoczesnym szacunku dla innych, to klucz do budowania zdrowych, opartych na wzajemnym zaufaniu relacji. 



    Maks i Tola to rodzeństwo, którzy towarzyszą czytelnikowi w rozpoznawaniu podejrzanych relacji. Autor przygotował sześć rozdziałów. Każdy z nich omawia różne kompetencje społeczne, m.in. komunikację, przyjaźń, rozwiązywanie konfliktu, granice fizyczne i emocjonalne, sekrety. W każdym rozdziale znajduje się historia/ opowiadanie przedstawiające temat, ćwiczenia związane z danym zagadnieniem oraz ćwiczenia grupowe. Każdy rozdział wprowadza ciekawe ćwiczenia i scenariusze, które pomagają uczniom przeanalizować różne sytuacje społeczne, rozpoznać potencjalne problemy, a także rozwijać umiejętności niezbędne do budowania wartościowych, pozytywnych relacji. Dzięki praktycznej formie książka angażuje młodych czytelników do refleksji nad własnym zachowaniem i uczy, jak być empatycznym, odpowiedzialnym i asertywnym w codziennych kontaktach z rówieśnikami.



    Książka jest idealnym narzędziem do wykorzystania przez nauczycieli, specjalistów i rodziców, którzy chcą wspierać dzieci w świadomym budowaniu relacji społecznych. Sprawdzi się na zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne, w pracy indywidualnej na rewalidacji, w ramach porad i konsultacji z pedagogiem lub psychologiem. 

Polecam!

A jak Tobie się podoba? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © bluefingersbywiola , Blogger