środa, grudnia 30, 2020

Domowe aktywności dla dzieci w ferie zimowe

Zbliżają się ferie zimowe, totalnie inne niż wszystkie, które przeżyliśmy do tej pory. Zamiast bawić się z dziećmi na świeżym powietrzu, gdy jest śnieg lepić bałwana, jeździć na sankach, nartach, gdy go nie ma, spacerować, odwiedzać różne miejsca kulturalne, jak kino, muzeum... 

W tym roku jednak kierujemy się zasadą #zostań w domu. Lecz nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! W domu też można się świetnie bawić!

Gdy zabraknie Wam zimowych aktywności na zabawę w domu, sięgnijcie po moją listę. Mam nadzieję, że okaże Wam się przydatna. 

Pamiętajcie jednak też o tym, aby dać dzieciom troszkę czasu dla siebie, pozwólcie im się trochę ponudzić. Gdy nuda wkracza do życia naszych dzieci, wtedy dopiero otwierają się wrota do dziecięcej wyobraźni i kreatywności! 



Domowe aktywności dla dzieci w ferie zimowe

1. Zabawy ruchowe

W związku z obostrzeniem związanym z zakazem samodzielnego poruszania się dzieci na świeżym powietrzu do godziny 16.00, zabawy ruchowe nabierają nowego znaczenia. Ruch jest niezwykle ważnym elementem rozwojowym dla dzieci, ale też i dorosłych. Gdy tylko jest taka możliwość, spacerujcie po parku, lesie, a gdy tylko pojawi się śnieg zorganizujcie bitwę na śnieżki, jazdę na sankach czy lepienie bałwana.

W jaki sposób jednak zorganizować zabawy ruchowe w domu? Oto kilka moich propozycji:

- tory przeszkód- wykorzystajcie poduszki, dywany, krzesełka itd. i wraz z dzieckiem stwórzcie niezapomniany tor przeszkód. Po pierwsze rozwijacie motorykę dużą (która jest podstawą do prawidłowego rozwoju motoryki małej, czyli rozwoju sprawności rąk), po drugie rozwijacie kreatywność i otwieracie drzwi do wyobraźni dziecięcej (przecież ten tor przeszkód może okazać się smoczą pułapką, którą należy przejść aby uratować księżniczkę ukrytą na zamkowej sofie!). 

- zabawy taneczno- ruchowe/ zumba dla dzieci - można wykorzystać gotowe już tańce dostępne na przykład na YouTube. Polecam szczególnie: 

  • chocolate dance


- zabawy rozwijające:
  • zmysł równowagi

  • dużą motorykę, koncentrację uwagi, doskonalą poczucie rytmu

  • Zabawa żółwie - przenoszenie woreczków (maskotek, piłeczek) na grzbiecie w pozycji na czworakach, zabawa ta to wielki śmiech, szczególnie kiedy udział w niej biorą również dorośli.
  • Zabawy skoczne- przeskakiwanie przez różne przedmioty np. wyimaginowaną kałużę na dywanie (lub zrobioną taką z folii bąbelkowej), przeskakiwanie dywanu, który jest mostem, itd. Niech Wasza wyobraźnia Was nie ogranicza ;)
  • Rzut do celu - podczas sprzątania zabawek, można pograć w rzut do celu: wrzucanie maskotek do pudełka na zabawki, rzucanie piłeczek, itd. 
2. Zabawy rozwijające małą motorykę

Wielki post o zabawach rozwijających małą motorykę znajdziecie już na moim blogu, link tutaj: ZABAWY ROZWIJAJĄCE MAŁĄ MOTORYKĘ . 

3. Zabawa w małych naukowców

Dzieci uwielbiają eksperymenty. Dzięki temu się uczą i bawią. A gdy przy okazji zrobi się wielki bałagan, to jest dodatkowa frajda. Wiele takich eksperymentów znajdziesz  na różnych kanałach na YouTube. Polecam szczególnie blog: MOJE DZIECI KREATYWNIE . 

4. Zabawy sensoryczne

Zabawy sensoryczne to jedne z moich ulubionych zabaw z dziećmi. Często boimy się takich zabaw w domu, gdyż nasze mieszkanie po zabawie, może wyglądać jak jeden wielki bałagan ;) Lecz nie bójmy się tych zabaw, rozwijają i doskonalą zmysły dzieci i przede wszystkim dają radość. 


5. Zabawy plastyczne i techniczne

Zabawy plastyczne przede wszystkim doskonalą zdolności manualne, małą motorykę, rozwijają kreatywność, zainteresowania oraz mogą być również przykładem zabaw sensorycznych.

O zabawach plastycznych rozwijających zmysły pisałam już tutaj:ZABAWY PLASTYCZNE ROZWIJAJĄCE ZMYSŁY . Znajdziecie tam inspiracje do zabaw z wykorzystaniem różnych zmysłów, a także przepisy na różne masy plastyczne. 

Wiele inspiracji/ pomysłów wykonania prac plastycznych znajdziecie w Internecie. Poniżej wymienię Wam kilka technik plastycznych/ technicznych, które wydają mi się ciekawe: 

  • malowanie farbami (z wykorzystaniem pędzli, lub palców u rąk bądź stóp) ;
  • malowanie farbami i pastą do zębów (wymieszać odrobinę pasty wraz z farbą); 
  • malowanie słomką,
  • malowanie bańkami mydlanymi; 
  • stemplowanie (np. warzywami, gąbką)
  • rysowanie kredkami (różne rodzaje);
  • rysowanie kredkami woskowymi na papierze ściernym; 
  • szkicowanie węglem;
  • wydzieranki (z wykorzystaniem kolorowego papieru, bibuły);
  • wyklejanki;
  • wycinanki z dziurkowanych papierów; 
  • kolaż (tworzenie pracy wykorzystując różne techniki plastyczne);
  • origami; 
  • zabawy z plasteliną, modeliną lub innymi masami plastycznymi; 
  • kalkowanie prostych obrazków;
  • itd. 
Zachęcam również do tworzenia projektów technicznych, takich jak:
- budowanie karmnika dla ptaków;
- budowanie miasta z kartonów;
- itd. 

6. Zabawy muzyczne

Dźwięki są nieodłącznym elementem naszego życia. Zabawy muzyczne oprócz doskonalenia percepcji słuchowej, rozwijają poczucie rytmu, doskonalą umiejętności matematyczne i ruchowe. 

Zabawy muzyczne:
- śpiewanie piosenek - konkurs na piosenkę, karaoke; 
- śpiewanie piosenek z pokazywaniem;
- zabawy paluszkowe; 
- tańce, zumba;
- tworzenie i granie na instrumentach muzycznych (PRZEPISY NA INSTRUMENTY MUZYCZNE )

7. Zabawy w kucharza, cukiernika

Dzieci uwielbiają zabawy w kuchni. Wykorzystajcie to! Oprócz tego, że będziecie mieć małego pomocnika, to jeszcze nauczy się on wiele przydatnych umiejętności, takich jak:
- obieranie warzyw, owoców;
- krojenie; 
- robienie ciasta: wałkowanie, ugniatanie;
- wycinanie ciasteczek za pomocą foremek, noża, szklanki; 
-przygotowanie,  mierzenie składników;
- mieszanie np. sałatki; 
- itd. 

8. Zabawy relaksujące

Nie zapomnijmy też o zabawach relaksujących, których zadaniem jest uspokojenie układu nerwowego, odprężenie, czy pozbycie się negatywnych emocji. 

O zabawach relaksujących pisałam już tutaj: ZABAWY RELAKSUJĄCE .

9. Czytanie książek

Nie zapominajmy też o tak podstawowej czynności jaką jest czytanie czy to książek, komiksów. 
Dla dzieci, które nie lubią czytania, zachęcam do wykorzystywania KART CZYTELNICZYCH. Polegają one na codziennym motywowaniu do czytania, minimum 15 minut dziennie.

10. Oglądanie wartościowych filmów

Jestem przekonana, że sięgniecie po tą propozycję. My dorośli, lubimy oglądać filmy, dzieci tymbardziej. Z powodu zamknięcia kin, zachęcam do obejrzenia filmów w domu. Pamiętajmy jednak, by miały one walor edukacyjny i wychowawczy. Nie przesadzajmy również z ilością czasu spędzonego przed ekranem. 

Wielką listę polecanych przeze mnie filmów animowanych i nie tylko znajdziecie tutaj: WARTOŚCIOWE FILMY DLA DZIECI.

11. Nauka umiejętności przydatnych w życiu

Czas ferii można również poświęcić na naukę różnych umiejętności, np. 
- komputerowych - pisanie na klawiaturze (istnieje wiele programów umożliwiające ćwiczenie tej umiejętności np. Mistrz pisania na klawiaturze );
- podstawy programowania (dla starszych dzieci);
- nauka kodowania; 
- rozpoczęcie nauki języka obcego, powtarzanie słownictwa;
- wzięcie udziału w kursie online dla dzieci;
- itd. 

12. Gry planszowe/ puzzle

Gry planszowe to klasyka gatunku. Nic tak nas bardziej nie bawi i rozwija jak granie w planszówki . Na rynku jest tyle propozycji, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. 


13. Klasyczne aktywności dla dzieci

W tej grupie aktywności dla dzieci znajdą się przede wszystkim:
- krzyżówki, 
- rebusy,
- labirynty,
- kolorowanki, 
- połącz kropki, 
- zdrapywanki,
- itd. 

Są to pomysły na aktywności, które spokojnie można zakupić lub wydrukować z Internetu. 

Mam nadzieję, że moje propozycje zainspirują Was do zabaw z dziećmi. Dajcie znać, jak Wy będziecie spędzać nadchodzące ferie zimowe. :)

Zapraszam Was na mojego fanpage na FB , kanał na YouTube oraz na Pinterest :) Podzielcie się ze mną swoimi refleksjami i przemyśleniami! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © bluefingersbywiola , Blogger